HABER

Sabancı suikasti sil baştan

Sabancı suikastinden 14 yıl sonra zanlı Fehriye Erdal'ın DHKP-C lideri Dursun Karataş’a yazdığı bir mektup ortaya çıktı.

Sabancı suikasti sil baştan

Suikaste ilişkin detayların olduğu mektupla birlikte dosya yeniden açıldı.

Alınan bilgiye göre; Özdemir Sabancı suikasti zanlısı Fehriye Erdal’ın DHKP-C lideri Dursun Karataş’a yazdığı 5 sayfalık mektup ortaya çıktı.

Mektupta, Fehriye Erdal’ın Belçika mahkemelerindeki duruşmalarda savunduğunun tersine cinayete katıldığını itiraf ettiği öğrenildi. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, mektupta Erdal'ın suikast öncesi yaptığı istihbarat ile Mustafa Duyar ve İsmail Akkol'u nasıl içeri aldığı gibi detaylar yer alıyor.

Erdal, suikasttan sonra nasıl kaçtıklarını, nerelerde kaldıklarını ve eyleme kimlerin yardım ettiğini de mektupta açıkladı.

Mektubun ortaya çıkmasının ardından Sabancı suikastini soruşturmak üzere 7 kişilik bir özel ekip kuruldu. Savcı Bilal Bayraktar ve ekibi, cinayetin işlendiği Sabancı Center'a giderek bazı incelemelerde bulundu.

'MEKTUBU NEREDEN BULDUNUZ?'

Belçikalı Savcı Anne Fransen, Türkiye geldiğinde Savcı Bilal Bayraktar tarafından önüne konulan 5 sayfalık mektubu okuyunca, şaşkınlık içinde "Bu mektubu nereden buldunuz?" demek oldu.

Bayraktar'ın mektubu Belçikalı yetkililerden aldığını söylemesi üzerine Fransen, ülkesinde yeni soruşturma başlattı.

BELGELER SAVCI ÖZ'E DE VERİLDİ

Savcı Bayraktar, 1980'li ve 90'lı yıllardaki suikastların aydınlatılmasında yararlı olacağı düşüncesiyle arşivdeki bazı belgeleri Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e de verdi.

14 YIL ÖNCE GÜNDEMİ SARSAN SUİKAST

1996 yılında Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe Sabancı Center’da öldürülmüştü.

Suikasti Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar'ın terör örgütü DHKP-C adına işlediği belirlenmişti. Duyar, cezaevinde öldürülürken, İsmail Akkol'un nerede olduğu bilinmiyor.

Fehriye Erdal ise Belçika'da yargılandığı davada, iki yıl hapis cezası almış, ancak cezası ertelenmişti.

Geri Dön