HABER

Sabancı'ya enerjide Avusturya'lı ortak

İSTANBUL (İHA) - Sabancı Holding, elektrik pazarına yönelik faaliyetleri için Avusturya'nın lider elektrik şirketi Verbund (Österreichische Elektrizittswirtschafts-Aktiengesellschaft) ile eşit ortaklığa dayalı bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, Sabancı Holding ve Verbund arasındaki iş birliği, elektrik üretimi, dağıtımı, toptan ve perakende ticaretini içermekte olup, bu konuları Türkiye'de münhasıran ortaklaşa geliştirmeyi amaçlıyor. Her iki şirket tarafından yapılan ortak açıklamada, Sabancı Holding ve Verbund'un, Türkiye elektrik pazarını, elektrik değer zincirinin her halkasında sürdürülebilir büyüme için önemli fırsatlar sunan, Avrupa'nın gelişmekte olan en cazip piyasalarından biri olarak görmekte oldukları belirtildi. Açıklamada ayrıca, Sabancı Holding ve Verbund'un, pazarın lider oyuncusu olmayı hedefledikleri ve ilk etapta Başkent, Sakarya ve Ayedaş dağıtım bölgelerinin devam eden özelleştirme sürecine birlikte katılmayı planladıkları da kaydedildi.

Öte yandan Verbund, Avusturya'nın bir numaralı elektrik şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 12.5 milyar euroluk piyasa değeri ile Viyana Menkul Kıymetler Borsası'nda en büyük şirketler arasında beşinci sırada yer alan Verbund, cirosunun yüzde 60'ından fazlasını Avusturya dışında gerçekleştiriyor. Verbund yetkilileri şirketin uluslararası vizyonunu; "Avrupa'da temiz enerjinin lokomotif gücü olmak" şeklinde tarif ediyorlar. Avrupa'daki çevreye en duyarlı elektrik şirketlerinden biri olan Verbund, benzerleri arasında en karlılarından da biri konumunda bulunuyor. Hisse fiyatı son yıllarda kendi sektöründeki bütün rakiplerine göre istikrarlı bir biçimde artan Verbund, Avrupa serbest enerji piyasalarındaki katılımlarında başarılarla dolu, uzun bir geçmişe sahip. Verbund'un İtalya'da CIR/De Benedetti grubu ile kurmuş olduğu ortak girişim kısa bir sürede İtalyan enerji piyasasında belli başlı oyuncular arasında yerini alırken, Fransa'daki Poweo iştiraki de Avrupa'da piyasaya yeni girenler arasında en hızlı büyüyen şirketlerden biri oldu. Verbund, uluslararası büyüme konusunda Türkiye'yi kilit konumdaki hedef pazarlardan biri olarak belirlemiş durumda.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön