Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kaza yapan uçağın kaptan pilotuyla ilgili yeni gelişme

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen uçak kazasına ilişkin soruşturma kapsamında, tedavisi süren kaptan pilot M.A'nın sağlık durumu elverişli olmadığı gerekçesiyle ifade alınması işlemi ertelendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, 5 Şubat'ta 177 yolcu ile 6 mürettebatın bulunduğu İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının pistten çıkması sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin yürütülen soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında, polis ekipleri kaptan pilot M.A'nın şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınması amacıyla tedavi gördüğü hastaneye gitti.

Yapılan görüşmelerin ardından hastane yetkililerinin M.A'nın sağlık durumunun elverişli olmadığını bildirmesi üzerine işlemi erteleyen polis ekipleri, hastaneden ayrıldı.

YARDIMCI PİLOT "KULE" DEMİŞTİ

Daha önce ifade veren yardımcı pilotun, kulenin kendilerine inilemeyeceğini söylemediği, “pas geçin, inmeyin” talimatı vermediği ve bu nedenle de inebileceklerini düşündüklerini söylediği öğrenilmişti. Havacılık otoriteleri ise iniş hattına oturmuş bir uçağın inişi konusunda kulenin değil pilotun inisiyatif sahibi olduğunu belirtiyor.

(AA)