HABER

Saddam ABD'yi 16 yıl önce uyarmış

Saddam ABD'yi 16 yıl önce uyarmış

Amerikan ABC televizyonunun ele geçirdiği ses kasetlerine göre, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, 1990'dan önce, ABD topraklarında büyük terör saldırıları düzenleneceği uyarısında bulunmuş.

ABC'nin haberinde, toplam 12 saat süren kasetlerin 1990'larda Saddam'ın üst düzey yetkililerle görüştüğü ofisinde kaydedildiği ve konuşmaları Federal Soruşturma Bürosu (FBI) için tercüme eden eski BM denetçisi Bill Tierney'nin bu kasetleri ABC'ye ulaştırdığı belirtildi.

Saddam'ın bu ses kasetlerinden birinde, "Terörizm geliyor. Amerikalılara da İngilizlere de 2 Ağustos'tan çok önce, ileride kitle imha silahlarıyla terör saldırıları düzenleneceğini söyledim" dediği duyuluyor. Irak birlikleri, Kuveyt'i 2 Ağustos 1990'da işgal etmişti.

"Gelecekte bomba yüklü bir araçla Washington'da nükleer, bakteriyolojik ya da biyolojik saldırı düzenlenmesini kim engelleyebilir" diye konuşan Saddam Hüseyin, Irak'ın böyle bir saldırı niyetinde olmadığını belirterek, "Böyle bir hazırlık var, ama bu Irak'tan gelmeyecek" ifadesini kullandı.

ABC'ye göre ses kasetleri, Irak'ın kitle imha silahı programıyla ilgili bilgileri saklamaya çalıştığını da gösteriyor. Habere göre, Saddam ailesinin üyeleri bazı bilgileri BM denetçilerinden saklamanın yolları üzerinde tartışıyor. ABC'nin "çok önemli" olarak nitelendirdiği ve 1995'in nisan ya da mayıs ayında yapılan bir görüşmede, Saddam Hüseyin ve kurmayları, Bağdat'ın o ana kadar inkar ettiği biyolojik silah programının BM denetçileri tarafından tespit edilmesi konusuna çözüm arıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler