HABER

Saddam mahkemeye zorla getirildi

BAĞDAT (İHA) - Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, insanlık suçlarından yargılandığı davayı boykot etmesinin ardından bugünkü duruşmaya katıldı, ancak mahkemeye zorla getirildiğini söyledi.

Diğer 7 sanıkla birlikte Şii köyü Duceyl'de yapılan katliamdan yargılanan Saddam Hüseyin, mahkeme salonuna girerken "Vatan haini kahrolsun, vatan hainleri kahrolsun, Bush kahrolsun. Ümmet çok yaşasın, ümmet çok yaşasın, ümmet çok yaşasın" diye haykırdı, ardından baş yargıç Rauf Reşid Abdurrahman'a hitaben, "Mahkemeye zorla getirildim" dedi.

Saddam'ın üvey kardeşi ve kendisiyle birlikte yargılanan 7 sanıktan biri olan Barzan el Tikriti oturuma sık sık müdahale etti ve güvenlik görevlileri tarafından yerine oturtuldu.

Devrik liderin baş savunma avukatı Halil El Duleymi, yaptığı açıklamada, "Hiçbir uluslararası kanun insanları duruşmaya katılmaya zorlayamaz. Ama kanunları değiştirip orman kanunlarına çevirirseniz o başka" diye konuştu.

Saddam ve diğer 7 sanık 1982 yılında Duceyl'de 140'tan fazla Şii'nin katledilmesinden suçlu bulunurlarsa idam cezasına çarptırılabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler