HABER

Saddam'ın cenazesi aşiretine teslim edilecek

BAĞDAT (İHA) - Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in cenazesinin mensubu olduğu aşiret liderinin de içinde yer alan bir heyete teslim edileceği belirtildi.

Aile üyelerinden Mussa Faraj yaptığı açıklamada, "Selahattin Eyaleti Valisi Hamid el-Shakti ve Albu Nasır aşireti lideri Ali el-Nida'nın içinde bulunduğu heyet, Saddam'ın cenazesini almak için bu gece (Cumartesi) Bağdat'a hareket etti" dedi.

Faraj, dün sabah saatlerinde asılarak idam edilen eski diktatörün nereye gömüleceğini bilmediğini kaydetti.

Bu arada merkezi Dubai'de bulunan El-Arabiya televizyonu, kaynak göstermeksizin yayınladığı bir haberde, Saddam'ın bağlı olduğu kabile üyelerinin Ramallah'da yapılacak defin töreni için eski diktatörün cenazesini aldıklarını ileri sürdü.

Saddam'ın avukatlarından Necip el-Nuaymi dün idamın ardından Sky News kanalına yaptığı açıklamada, devrik liderin Irak dışında gömülebileceğini ifade etmişti.
Öte yandan Irak hükümetinden Saddam'ın cenazesinin teslimine dair herhangi resmi bir açıklama yapılmadı.

Saddam Hüseyin, Albu Nasır aşiretinin merkezi konumundaki Oca bölgesinde dünyaya geldi. Devrik liderin 2003 Temmuz ayında Amerikan güçlerince öldürülen oğulları Uday ve Kusay, Oca'daki aile mezarlığına gömülmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön