HABER

Sadece bir harfi hatalı yazmanızı bekliyorlar

Sadece bir harfi hatalı yazmanızı bekliyorlar

YouTube yerine YouTbe ya da Google yerine Goggle yazdığınızda karşınıza çıkan web sitelerine aldanmayın.

Güvenlik firması Sophos'un bir araştırmasına göre tarayıcımızın adres çubuğuna yazdığımız her 10 yanlış URL'den 8'i, bizi bu hatalara özel hazırlanmış, sahte sitelere yönlendiriyor.
Sophos, Facebook, Google, Twitter, Apple ve Sophos giriş sayfalarının web adreslerinde yapılabilecek tek harfli tüm hataların izini sürmüş. Bunlara URL'deki bir harfi atlamak da dahil edilmiş (sophos yerine sopos gibi). Toplamda 14.495 URL'yi kontrol eden Sophos, bunlardan bazılarının gerçek siteler olduğunu keşfetmiş (racebook.com adlı bahis sitesi gibi).
Bu tür yanlış yazımlara yönelik satın alınan domainler, sahiplerine tıklama geliri yoluyla veya bazen daha farklı yollarla para kazandırabiliyor. Sophos, yanlış URL'lerin yüzde 15'inin reklam sitelerine çıktığını söylüyor. Yüzde 20'si IT ve hosting sayfalarına yönlenirken, 20 yanlış yazılan URL'den biri siber suç veya yetkişkin sayılan içeriklere gidiyor.
Sophos'un önerisi ise web sitelerini parmaklarımızla yazmak yerine yer imlerini kullanmamız yönünde.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
üçkağıtçılığın sınırı yok günümüzde...www.hayatadair.net
Aferin size bu haber sayesinde millet yetişkinler için hazırlanmış sitelerin adreslerini öğrenmiş oldu ..!
Meğer sanat Allah'I aramakmış; gerisi çelik-çomak oynamakmış.(N.F.K.).www.hayatadair.net
Bilene, herşey ULU ALLAH içindir, ALLAHIN verdiğini kendinden hüküm sayan cahim kafalar ne yazık ki, toz kadar o cürmüyle kafa tutar olmuş kendini yaratana.
aynen
Geri Dön