"Safahat'ı" bu kez Yenimahalle belediyesi dağıtacak

ANKARA(ANKA)-Yenimahalle Belediyesi Çanakkale Zaferi'nin 93. yıldönümünde Atatürk'ün Nutuk'u ile Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ını birlikte dağıtma kararı aldı. İlk defa resimli olarak basılan eserler okul ve kurumlara dağıtılacak.

Yenimahalle Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Çanakkale Zaferi'nin 93. yıldönümü dolayısıyla Atatürk'ün Nutuk'u ile Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ının yeniden hazırlandığı bildirildi. Açıklamada, Nutuk'un ilk defa resimli olarak hazırlandığı kaydedilerek, okul ve resmi kurumlara dağıtılacağı ifade edildi. Eserlerin, çok fazla taleple karşılandığı aktarılan açıklamada, Nutuk'ta Atatürk'ün ve Çanakkale gibi önemli cephelerin resimlerinin de bulunduğu dile getirildi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar ise, Çanakkale'nin Türk milletinin tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, Çanakkale'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde destan yazıldığını söyledi. Aradan geçen yüzyıllık zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin, modern ve güçlü bir devlet haline geldiğini dile getiren Duyar, "Bugün çağdaş medeniyeti yakalamış, gelişmiş bir ülkeyiz. Gençlerimiz ve çocuklarımıza ise şanlı tarihi öğretmek görevimiz. Anafartalar komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarihin dönüm noktası olan Çanakkale'de gösterdiği kahramanlığı ve onun öğütlerini yeni kuşaklara aktarmak istedik. Tahmin ettiğimizden çok daha fazla ilgi oldu" diye konuştu.

Duyar, Nutuk'un bir kültür hazinesi olduğunu belirterek, eseri, yeniden bastırarak, vatandaşlara sunulmasının, sosyal belediyecilik anlayışı gereği yapıldığını dile getirdi.

-KAPATMA DAVASINDA DELİL OLDU-

Öte yandan Mehmet Akif Ersoy'un Safahat isimli eseri, AKP hakkında açılan kapatma davasında delil olarak sunuldu. Başsavcılık, iddianamesinde, söz konusu eserin AKP'li Silivri Belediye Başkanlığı tarafından dağıtıldığını hatırlatırken, şu tespitte bulunmuştu:

"Başkanlığını AKP'li Hüseyin Turan'ın yaptığı Silivri Belediyesince 2006 yılında belediye adına özel olarak bastırılan ve M.Ertuğrul Düzdağ tarafından yazılan önsözünde Atatürk'ün kişiliğine, ilke ve devrimlerine ağır saldırılar yapılan Mehmet Akif Ersoy'un Safahat isimli kitabın ilçedeki tüm lise öğrencilerine bedava dağıtmak üzere belediyeye ait taşıtlarla okullara getirildiği ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce dağıtım izni bulunmayan kitapların bir kısmının lisedeki öğrencilere dağıtımının yapıldığı.." (ANKA)