HABER

SAĞIR HAN'A BUGÜN DE ZABITA EKİPLERİ GELDİ

Haber-Kamera: Elif YAVUZ-Feridun AÇIKGÖZ/İSTANBUL, DHA Dün zabıta ekipleri tarafından mühürlenerek kapatılan Kubbe İstanbul mühür kırılarak tekrar açılmıştı.

Haber-Kamera: Elif YAVUZ-Feridun AÇIKGÖZ/İSTANBUL, DHA
Dün zabıta ekipleri tarafından mühürlenerek kapatılan Kubbe İstanbul mühür kırılarak tekrar açılmıştı. Zabıta ekipleri bugün Sağır Han'ın çatısına gelerek fotoğraf çekiminde kullanılan dekorları tahliye etti.
Mahmutapaş'da bulunan Büyük Valide Han'ın bitişiğindeki Sağır Han'ın çatısında boğaz manzarası sebebiyle dakikası 100 liraya fotoğraf çekimleri yapılıyor. Sağır Han'ın çatısı dün zabıta ekipleri tarafından mühürlenerek kapatılmıştı, ancak zabıta ekiplerinin handan ayrılmasının ardından mühür sökülerek fotoğraf çekimine devam edildi. Ekipler, bugün de gelerek çatıda bulunan dekor malzemeleri topladı. Tahliyeye gelen zabıta ekipleri de çatıda fotoğraf çekimi yaptı. Yapılan tahliye işlemin ardından ise mühür takılmadı.

RUHSATI YOK
İşletmeci Harun Reşit “Dün zabıtalar geldi, tutanak tuttular, gittiler, biz çalışıyoruz. Yasal olmayan bir şey yapmıyoruz. Bölge o kadar yasal değil ki, biz burada yasal oluyoruz. Dün zabıtalar gittikten hemen sonra mührü kırdık. 40'ın üzerinde mühürleme yapıldı. Buranın ruhsatı yok. Buranın yasal olan biz haricinde hiçbir resmi kaydı yok. Biz buraya geldiğimizde belediyenin bize 'burası çalışmaya elverişli değil' demeleri lazımdı. Biz geldik çalıştık, ben ruhsat başvurusunda bulundum ama zaten belediyenin ruhsat verme yetkisi yok. Buranın hiçbir yasal alt yapısı yok" dedi.

“ONLAR KALDIRACAK BİZ KOYACAĞIZ"
Dün mühürlenmesine rağmen çalışmaya devam eden Kubbe İstanbul'a zabıta ekipleri bugün tekrar geldi. Ekipler, fotoğraf çekiminde kullanılan minderleri ve dekor malzemelerini topladı.
İşletmeci Harun Reşit Göktaş zabıtların bugün de gelmesi üzerine, “Tekrardan halıyı topladılar ancak ne bir tutanak tuttular ne de bir imza attırdılar. Biz de yine yasallığımızı kullanarak birazdan halıyı sereceğiz. Tahliye yaptılar. Her zaman yaptığımızı yapacağız. Devam edeceğiz. İşleyiş böyle onlar kaldıracak biz koyacağız. Onlar kötülük yapıyor diye ben iyilik yapmaktan usanmayacağım" diye konuştu.

“KİŞİ BAŞI 100 LİRA PAHALI"
Almanya'dan İstanbul'a ziyarete gelen Büşra Öztaş, Sağır Han'a fotoğraf çektirmeye geldiğini belirterek, “Biz Almanya'dan geldi. Burayı instagramdan öğrendik. Bütün İstanbul gözüküyor, kuşlarla güzel fotoğraf çektirmeye geldik. Gelmeden önce mühürlendiğini duymuştuk ama yine de şansımızı denemek istedik. Başta çok korktum ama arkadaşımla oturduk denedik. Sonra kendime güvendim fotoğraf çektirdim. Kişi başı 100 liraya fotoğraf çektirdik. Bizce pahalı" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü:
-------------
-Hananın havadan görüntüleri
-Fotoğraf çekimine gelenler
-İşletmeci Harun Reşit Göktaş röportajı
-Vatandaş röp
-Zabıta ekiplerinin dekorları toplaması
-Genel ve detay

Geri Dön