Sağlam uyarı!

Sezon başında bir değişime gittiklerini, bunu gerçekleştirirken başarıyı da yakalamaya çalıştıklarını söyleyen Ertuğrul Sağlam, 'Liderliğin kıymetini biliyoruz, ancak zafer sarhoşu olmamamız gerekir' dedi.

Sağlam, BJK TV'de yaptığı açıklamada, Beşiktaş'a geldiğinde camianın beklentilerinin farkında olduğunu, tüm planları bu doğrultuda yaptıklarını belirterek, "Değişimi yaşarken başarıyı yakalamak çok zor. Biz bunu yaparken yarıştan da uzak kalmamaya çalışıyoruz. Her geçen gün isteklerimizi yerine getirmeye çalışan bir takımımız var. Galatasaray galibiyeti takıma liderlik getirdi, ancak bunu fazla büyütmemek gerek.
Liderliği sezon sonuna kadar taşıyamadıktan sonra, şu andaki birinciliğin bir önemi yok. Tepede olmak önemli, ancak 34. hafta sonunda zirvede olmak hepsinden daha önemli. Liderliğin kıymetini biliyoruz, ancak zafer sarhoşu olmamamız gerekir" diye konuştu.
Liderliğin, ister istemez bir baskı unsuru olduğunu, bu baskıyı performansa olumlu etki yapacak şekilde değiştirmeye çalıştıklarını ifade eden Ertuğrul Sağlam, takım psikoloğunun da bu konuda kendilerine büyük katkı sağladığını kaydetti.

SON DAKİKA GOLLERİ Ertuğrul Sağlam, son dakikalarda attıkları gollerle kazandıkları maçlar konusunda görüşlerini açıklarken, "Bunlar futbolun içinde var. Oyuncularım, 'Son düdüğe kadar mücadeleye devam edeceğiz' diyorlar. Biz de bu durumdan oldukça memnunuz" dedi.
Futbolcuların bu düşüncesinin, gelecek için kendilerini ümitlendirdiğini kaydeden Ertuğrul Sağlam, "Tüm sıkıntılara rağmen maçları kazandığımız için mutluyuz. Maalesef taraftarlarımızın rahat maç izlemesini sağlayamadık. Taraftarlarımızın sıkıntısını biz de yaşıyoruz. Bundan sonra taraftarlarımıza rahat maç izlettirmek istiyoruz" diye konuştu.
Gençlerbirliği maçında futbolcularının çok fazla gayret gösterdiğini, verilmeyen penaltılarını ise ilginç bulduğunu dile getiren Sağlam, orta hakemin, yardımcısının uyarısını dikkate almamasını tuhaf karşıladığını bildirdi.

KADRO SEÇİMİNDEKİ ALTERNATİFLER Ertuğrul Sağlam, Bobo'nun iyileşmesiyle kadro seçiminde alternatiflerinin arttığını belirtirken, her futbolcunun oynamak istediğini, ancak hazır olduğuna inandığı oyuncuya formayı verdiğini söyledi. Devre arasında transfer edilen Holosko'nun, kısa sürede takıma uyum sağladığını anlatan Sağlam, Slovak futbolcunun herkesi etkilediğini ve bundan sonraki süreçte Holosko'dan daha çok verim almaya çalışacaklarını kaydetti.
Holosko transferinde Koray ve Burak'ın takımdan ayrılmasının çok eleştirildiğini hatırlatan Ertuğrul sağlam, şöyle konuştu: "İki futbolcuyla da herhangi bir problemimiz olmadı. Geçmişe baktığımız zaman, bu isimlere yeterli şansı verdiğimiz görülür. Bu konuda müsterihim. Bir karar vermek zorundaydık ve yollarımızı ayırdık. Umarım gittikleri yerde başarılı olurlar. Bazen üzülerek kararlar alıyoruz ama bunu yapmak durumundaydık. Koray'ın gönderilmesi çok eleştiriliyor, fakat biz bu konuyla ilgili planlamamızı yapmıştık. Serdar Kurtuluş'un sakatlığı geçti ve takıma katılacak. Yaptığımız bu transfer, planlarımızın ne kadar iyi işlediğini gösteriyor."

"ALIŞKANLIKLARI YIKMAK ZOR" Takımın agresif oynamadığı yönündeki eleştiriler hatırlatıldığında, futbolun izin verdiği ölçüde sertliği sonuna kadar kullanmak gerektiğini söyleyen Ertuğrul sağlam, "Futbol, artık kora kor mücadelelerin yaşandığı bir oyun oldu. Size yapılan sertliğe cevap vermezseniz, rakibinize boyun eğersiniz. Genel olarak topla oynamayı seven bir takımız. Top rakipteyken bazı sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu da geçmişten kalan bir alışkanlık. Alışkanlıkları yıkmak zor. Biz bunun için mücadele ediyoruz. Bu nedenle biraz zamana ihtiyacımız var" dedi.
Hafta sonunda karşılaşacakları rakipleri Trabzonspor'un, son dönemlerde eski gücünden uzak bir görüntü çizdiğini de konuşmasında dile getiren Sağlam, "Bizi yenerek taraftarlarını sevindirmek istiyorlar. Önümüzdeki 4 haftada, şampiyonluk yolundaki 2 rakibimizle karşılaşacağız, ancak şu anda sadece Trabzonspor maçını düşünüyoruz. Bu maçta alacağımız 3 puana konsantre olduk" şeklinde konuştu.
Sezon sonuna yaklaştıkça stresin arttığını belirten ve o nedenle taraftarların da bundan sonra daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Ertuğrul Sağlam, şöyle devam etti:
"Çok kritik bir döneme giriyoruz. Her puan çok önemli. Bu dönemde taraftar adına bir sorun olmasını istemeyiz. Zaten taraftarımız bu tür sorunları geride bıraktı. Bundan sonra saha kapatma diye bir şey söz konusu olmaz. Her maçta desteklerini bekliyoruz. Beşiktaş taraftarının gücünü önemsiyoruz. Geçmişte yaşanan sıkıntılardan onlar da ders aldılar ve olgunlaştılar. Taraftarımızın, şampiyonluk yolunda bize çok büyük katkısı olacak