HABER

Sağlık Bakanı Akdağ: Sezaryen insanlık suçudur

Ankara'da bir otelde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında sağlık muhabirleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezaryenle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Akdağ: Sezaryen insanlık suçudur

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezaryenle doğum yöntemiyle ilgili "Suni bir algı ile entelektüel ortam oluşturup ihtiyaç yokken doğum yapacak bir kadını ameliyat ederek çocuğunu tabi yoldan doğurmasını engellemek, bana göre bir insanlık suçudur. Malpraktis dediğimiz kötü hekimlik uygulamasıdır." dedi.

Akdağ, şöyle devam etti:

Akdağ, sezaryen konusu her gündeme geldiğinde muhalefet eden birilerinin çıktığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), ülkelerde sezaryen uygulamasının ortalama yüzde 15 ila 20 olmasının tıbbi ihtiyaçları karşıladığını raporladığını anımsattı. Akdağ, dünyanın en gelişmiş İskandinav ülkelerinde sezaryen oranlarının yüzde 15-20 civarında olduğunu, Türkiye'de ise bu oranının yüzde 50'nin üzerine yükseldiğini belirtti.

''İHTİYAÇ YOKKEN YAPILMASI KÖTÜ HEKİMLİKTİR''

Bundan birilerinin çıkarı var. Kamu hastanelerinde sezaryen oranları yüzde 35'lerde iken özel hastanelerde sezaryen oranları yüzde 65'lerde. Bu size bir şeyler söylemiyor mu? İhtiyaç olduğunda sezaryen kaçınılmaz bir gerekliliktir ve elbette yapılmalıdır. İhtiyaç yokken sezaryen yapılması kötü hekimlik uygulamasıdır. Yerine göre para kazanma hırsından, yerine göre hamile kadının yanlış yönledirilmesinden, yerine göre de orada işlerin bir an önce bitirilme arzusundan kaynaklanıyor.

''BUNA GÜCÜM YETTİĞİNCE MÜSAADE ETMEYECEĞİM''

Doğum yapan hanımlar bilirler, ilk doğum uzun sürer. Sağlık kuruluşu için de oradaki ekip için de hamile kadını ameliyathaneye alıp narkoz verip karnını yarıp bebeğini çıkarmak çok pratik görünüyor. Bu çok yanlış bir uygulama. Açıkçası bu işi yapanların zihniyeti açısından en hafifi ile istismardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Sağlık Bakanı olarak buna gücüm yettiğince müsaade etmeyeceğim."

Sağlık Bakanı'nın sezaryen açıklamasından sonra sosyal medyada tepkiler gecikmedi:

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 81 yorum
BU AKEPELİLER HAKİKATEN SAPIKLAR.BUNLARA GÖRE SEZARYENLE DOĞUM İNSANLIK SUÇU,TECAVÜZ BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ.ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN DİYECEMDE ZATEN YAPMIŞ YAPACAĞINI SİZİ BEYİN ÖZÜRLÜ UCUBELER OLARAK YARATMIŞ.
@hsynakpinar asıl sapık sizin partiden çıkar. kasetli belgeli sapıklarsınız
Sayın Akdağ, Tıp diplomanı derhal yırt at ! Başka bir kimlikle konuş bari ! Doğal olmayan yolla doğum yaptırmak, insanlık suçu ise ! doğal olmayan yollarla cerrahi müdahalelerde bulunmak, doğal olmayan yollarla ilaç kullanmak ve tedavi olmaya çalışmak ta yasaklanmalı ! Bu nasıl bir mantık ? Kınıyorum !
Sayın Akdağ, Tıp diplomanı derhal yırt at ! Başka bir kimlikle konuş bari ! Doğal olmayan yolla doğum yaptırmak, insanlık suçu ise ! doğal olmayan yollarla hastalara cerrahi müdahalelerde bulunmak, doğal olmayan yollarla ilaç kullanmak ve tedavi etmeye çalışmakda derhal yasaklanmalı ! Bu nasıl bir mantık ? Kınıyorum !
@hsynakpinar bu akp liler sapık felan değil arkadaş asıl sen ve senin gibi düşünenler sapık ve alası
@ibocompany bu işin sizin bizim partisi yok sapıklığı yapan kimse cezasını vermek şart da onu yerine getirecek adaleti bile yok etti hırsız sapık sahtekar kahpeler.
@ibocompany EMANET ÇOCUKLARA TECAVUZ VE TECAVUZ EDENI AKLAMA DA SIZDEN CIKAR
@r.etkar Bakan "ihtiyaç yokken" doğal olmayan yolla doğum yaptırmaktan bahsediyor.Cerrahi müdahale tabiki gerekli ise yapılır.
SİZ SEZERYAN İLE BAŞKAN DOĞURMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ BUNA NE DEMELİ ????
@ik_4 birde sıçılanlar var sizin gibi doğrulmak yerine.
@ibocompany SENİN GİBİ SATILIK KARAKTER DEĞİLİZ ,PARA İLE SATMAYACAĞINIZ ŞEYİNİZ YOK,
@ibocompany SENİN GİBİ SARAY KÖĞEĞİ OLMAKTAN İSE SIÇILMAK DAHA YEĞDİR BİZİM İÇİN,
Sezaryen sadece ciddi doğumsıkıntılarında veya anne ölümlerinde kullanılan bir yöntemken şimdi önüne gelen bunu yaptırır oldu.Adam doktor ve de haklı bakanı dinleyin kendisi sadece sağlıktan nemalananların sevmediği bir kişidir
Geri Dön