Sağlık Bakanlığı'ndan çok önemli 'ilaç fiyatı' açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan, "Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir. İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır." açıklaması yapıldı.

Sağlık Bakanlığı'ndan çok önemli 'ilaç fiyatı' açıklaması

Bakanlıktan, bazı medya organlarında "ilaç depolarına ürün girişinin olmadığı" iddialarını içeren haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de ilaç fiyatlarının avro kuruna göre düzenlendiği belirtildi. Avro kurunun bir önceki yılın ortalama avro değeri üzerinden her yıl bir kez hesaplandığı kaydedilen açıklamada, "Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir." ifadesi kullanıldı.

Düzenlemenin, beşeri imal ürünleri ve ithal ilaçları kapsamadığı bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Kurumumuz ilaçlar için aktif fiyatlandırma ve takip modeli uygulamaktadır. Piyasada bulunması kritik öneme haiz bir ürünün (tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmayan) sadece fiyatı nedeniyle piyasada yoksa girmesine asla müsaade edilmemektedir. Ülkemizde bulunan ithal ilaçların çoğunun muadili ise piyasada mevcuttur. Bugün itibariyle ithal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
SIMDI BURDAN YAZICAM OLMAYAN ILACLARI AMA KENDILERIDE BILIYO
@canpolat485 @canpolat485 bir tane yaz sama mereden anında bulacagını söyleyeyim eczacıyım ben bu ülkede hiç bir ilacın eksikligi yok utanmadan muhalefet yapacagım diye adileşmedir bunun adı
@b_l_a_2013 helal olsun iyi cevap bu abd çakalına
zamın olmayışı ÇOK ÖNEMLİ haber oldu benzin önemsiz
@b_l_a_2013 Salofalk lavman nereden alacağız 75 yaşındayım söyle ellerinden öpeyim bay eczacı. Sende varsa reçeteyi yazdırıp sana göndereyim bana ödemeli gönderirmisin? 13 kutu ben bu ilacı il deki 40 eczaneye sordum yok cevabı aldım
İnandırıcı gelmedi doğrusu dolar herşeyi etkiliyor malesef
Medikal işi yapan firmaların yıl içinde aldıkları işlerden dolayı tedarik taahhütleri; medikal sektöründeki şirketlerin şuan ciddi problemler yaşadığını ve bu ay içinde bu konuda ciddi bir aksiyon alınmaz ise yaşanması kuvvetli ihtimal problemlerin lütfen şimdiden önüne geçilsin. Türk liramız bize yeter. Dolar endeksli satış yapan ana dağıtıcılar yerel depoları ve şirketleri bu dönemde fırsatçılık yaparak ciddi sıkıntıya itiyorlar. Birçok sektörde olduğu gibi bu fırsatçıları lütfen tespit edin ve bu konu hakkında kamu spotları ile milleti aydınlatın. Sac ve mdf de de bu var, lütfen ilgilenin.
emekli hastaneye gitmiyor ilaç almıyor ama emekli maasından 60 tl kesilmiş
hayret
akaryakıt için de öyle deniyordu!!!!
SÜREKLİ ALDIĞIM İLACA ZAM GELMİŞ 8 CİVARYDI 10 OLMUŞ
bu haberleri kim neden yapıyor o zaman
ilaç fiyatlandırmada euro kuru halen daha 2,6. kim bu kurdan ithalat yapr?
ÜRETİCİLER RUHSATLARININ İPTAL EDİLMESİNİ ENGELLEYEN MİKTARI PİYASAYA VERİYORLAR SADECE.HASTANIN ERİŞİMİNDE GÜÇLÜK ÇEKTİĞİ İLAÇLARIN LİSTESİ TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİNDE MEVCUT.PİYASADA YÜZLERCE İLAÇTA SIKINTI VAR.BELLİ PERİYOTLARDA ECZANE BAŞI 2-3 KUTU VERİLEN İLAÇLARA SIKINTI YOK DEMEK HAYATIN AKIŞINA AYKIRI.
Bu Kamiller gerçekten dünyadan bi haber yaşıyorlar :DD
Bir sene evvel Almanya dan ithal edilen ilaç 2017 şubat 101 tl 2017 nisan 117 tl bu gün 130 tl bu ilacı zarar ediyoruz bahanesi ile getirmiyorlar. Bu yazı siyaseti kötülemek için yazılmadı ilaç bulunmadığı için yazıyorum
Diğer Haberler