Sağlık çalışanlarına 500 TL ek gelir

Sağlık Bakanlığı, üniversite hastaneleri ve Adli Tıp Kurumu’ndaki kamu görevlilerinin, ek ödemelerinin vergiye tabi olmasından dolayı yaşadıkları mağduriyet sona eriyor.

Sağlık-Sen, geçen yılki toplu sözleşmelerde, yıllık hale getirdiği mahsuplaşmayı, bu yılki toplu sözleşmelerde aylık mahsuplaşmaya çevirdi. Böylece, yılın ortasında üst vergi dilimine giren sağlık çalışanlarının kayıpları kişilere geri ödenecek. Bu rakam ise, yıllık yaklaşık 500 TL’nin sağlık çalışanlarının cebinde kalması anlamına geliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin vergiye tabi olmasından dolayı, mağduriyet yaşadıklarını, bu yılki toplu sözleşme kazanımıyla bu mağduriyetin giderildiğini söyledi.

Memiş, “Geçen yıl mahsuplaşmayı yıllık hale getirmiştik. Yani, devlet önce çalışandan parayı alıyor, yıl sonunda da ‘pardon, fazla almışız’ deyip iade ediyordu. Bu yıl elde ettiğimiz kazanımla, her ay emsali personel ile karşılaştırılarak sağlık çalışanlarının mağduriyeti dolaylı olarak giderilmiş olacak. Yılın ortasında üst vergi dilimine giren sağlık çalışanlarının kayıpları kişilere geri ödenecek. Mesela 6. Ayda yüzde 15’den yüzde 20 vergi dilimine geçmiş bir sağlık çalışanının o ayki toplam geliri 2 bin TL ise emsali diğer bakanlıkta çalışan ve yüzde 15’lik vergi diliminden vergilendirilen bir çalışan ile karşılaştırılarak aradaki yüzde 5’lik fazla kesilen vergi karşılığı yaklaşık 100 TL kişiye geri ödenecek. Bu ise yılda yaklaşık 500 TL’nin sağlık çalışanlarının cebinde kalması anlamına geliyor” şeklinde konuştu. Bu kazanım, sabit ek ödeme alan sağlık çalışanlarını kapsayacak ve 2014 yılından itibaren geçerli olacak.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Sağlık Çalışanları paramı alıyor ey sendika ağaları, Bi aile Hekimi Doktor 10.000TL alır yanındaki hemşiresi, Sağlık Memuru Laborantı, Biologu VS. alır 1800-2100 arası. Oysa Orduda Astsubaylar az alıyo Subay çok alıyı diye çok ses duyduk bu konuyu duyan eden yok sanki, aynı Doktorla bi sağlık çalışanı arasındaki maaş farkı 2 yıl önce %30-40 civarında idi şimdi ise doktor Maazzallah aldıkça alıyo ki bu fark 4 katına ( %400 ) çıkmış oldu en azından. Onun içinde artık muayanehaneme gel demek cazip değil hastaneye gel daha cazip
sende doktor gibi okusaydın kardeş ameliyatı operasyonu hemşire yapmıyor ki laborant yapmıyorki
oakkaya54 kardeş (!) 1-doktor gibi okusaydın demek ne kadar mantığına sığıyor ? 2- Bir araba düşün ki 8 silindir motoru var ama mesela debriyajı yok veya gaz teli kopuk ne kadar yürür dersin? Yani bu bir ekip işidir, evet doktor hakkını elbette alsın ama aradaki uçurum kadar fark da hak değil yani el insaf. Bu arada ekmeği için emek harcayıp ter akıtan herkes hakkını doğru platformlarda ve doğru şekillerde aramalıdır, teşkilatlanmalıdır. çalışanlar önce sendikaya üye olmalı kararlarını desteklemeli ve sonra da sendikasından hesap sormalıdır.
Sendikası olmayan memur ve KİT çalışanlarını düşünün?????
BU SENDİKALAR OLDUĞU SÜRE MEMUR EZİLMEYE MAHKUM BİR KURUMDA 10 ADET SENDİKA OLMAZ HERKES KOLTUK PEŞİNDE BİR AN ÖNCE ÇALIŞANLAR TEK SENDİKAYA BAĞLI OLMALI İŞÇİ SENDİKALARINI ÖRNEK ALIN EMEKLİ MAAŞLARI 2600 İLE 2900 ARASI SENİN ÇALIŞANIN SAĞLIK MEMURU HEMŞİRESİ NE ALIYOR 1700 1800 ARASI SENDİKALARIN GÖZÜ KÖR GÖRMÜYOR BİR AN ÖNCE TÜM MEMURLAR SENDİKALARDAN İSTİFA ETMELİ UNUTMAYI Kİ ÇALIŞAN İŞÇİNİN 2 BÜYÜK 4 KÜÇÜK İKRAMİYESİDE VAR NERDESİNİZ MEMUR SENDİKALARI 1996 YILINDA KURULAN MEMUR SENDİKALARIN BAŞARISI NEREDE ACABA....
SENDE İŞÇİ GİBİ BİR TARAFLARINI TERLET SANADA VERİRLER CANIM OTURDUĞUN YERDEN OLMUYOR
Diğer Haberler