HABER

Sağlık müdürlüğü'nden ishal uyarısı

AYDIN (İHA) - Aydın Sağlık Müdürü Dr. Eyüp Doyuran, sıcaklarla birlikte ishal vakalarının arttığını belirterek, ishalden korunmanın tek yolunun hijyen ve temizliğe dikkat etmek olduğunu açıkladı.

Havaların ısınmasıyla özellikle su ve besinlerle bulaşan hastalık etkenlerinin arttığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Eyüp Doyuran, "İshalli hastalıklar, gelişmekte olan ülkelerde, çocukluk döneminde görülen ölümlerin ve hastalıkların başlıca nedenlerinden biridir. Bu ölümlere su kaybı, dizanteri ve inatçı ishaller neden olmaktadır. İshale bağlı ölümleri önlemek amacıyla 1986 yılından beri İshalli hastalıkların Kontrolü Programı yürütülmektedir" dedi.

İshalli hastalıklardan korunmanın en önemli şartının temizlik olduğunu ve ishal olan çocukların her zamankinden daha fazla su verilmesi gerektiğini belirten Doyuran, "Havaların ısınmasıyla özellikle su ve besinlerle bulaşan hastalık etkenleri artmakta ve dolayısıyla ağız yoluyla bulaşan hastalık sayılarında artış görülmektedir. İshal doğrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybına yol açarak özellikle 0-4 yaş arası çocuk ölümlerine neden olmaktadır. Kişisel hijyen ve tedbirleri ile ishalden korunmak mümkündür. Yemeklerden önce ellerin yıkanması, sebze ve meyvelerin iyice yıkanarak yenilmesi, suların kaynatılarak içilmesi, yiyeceklerin kapalı ve serin yerde saklanması gibi basit tedbirlerle bu hastalık önlenebilir" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön