HABER

Sağlık ordusuna yeni neferler

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanlığı, ücretleri döner sermayeden karşılanmak üzere, toplam 10 bin 691 yeni sözleşmeli sağlık personeli aldı. İşe alınan personelin yüzde 27'si, yani 2 bin 914'ü İstanbul'da, 10 bin sağlık personelinin yüzde 39'u, yani 4 bin 62'si İstanbul, Ankara ve İzmir'de işbaşı yaptı.

ÖSYM yerleştirme işlemlerini sürdürüyor. Doğu ve Güneydoğu'daki hastaneler, "ödeme güçlerine" göre eleman almaya hazırlanıyor. Proje kapsamında, müracaat ve atamaları Sağlık Bakanlığı yaparken, kurumlar personelin ücretleri "döner sermayeden" ödeyecek. Sağlık Bakanlığı'nın Kuruluş Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye, "Kadrolu istihdamın mümkün olmadığı hallerde, ücretleri döner sermayeden karşılanmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesinde belirtilen sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri unvanlarında çalıştırılmak üzere, merkezi sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Kanun'un 4. maddesinin (B) fıkrasına tabi sözleşmeli personel çalıştırılabilir" hükmü eklendi.

Bu hükme göre, ülke düzeyinde sağlık hizmetlerinin etkin, verimli ve dengeli bir şekilde yürütülebilmesi için ücretleri döner sermayeden karşılanmak üzere, toplam 10 bin 691 adet yeni sağlık personeli işe alındı. Yeni eleman alımında aslan payı İstanbul, Ankara, İzmir gibi 3 büyük il kaptı. İstanbul'daki sağlık kuruluşları 2 bin 914, Ankara'daki kuruluşlar 706, İzmir'deki kuruluşlar ise 442 yeni personel çalıştıracak. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlara alınacak personel şöyle:

"Hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi sekreter, anestezi teknisyeni, dip protez teknisyeni, odyometri teknisyeni, fizyoterapist, sosyal çalıştırıcı, laboratuar teknisyeni, acil tıp teknisyeni, radyoloji teknisyeni, anestezi teknikeri, acil tıp teknikeri, laboratuar teknikeri, biyolog, psikolog, diş protez teknikeri, radyoterapi teknikeri, diyaliz teknikeri, diyetisyen, çocuk gelişimcisi, ortopedi teknikeri, sağlık fizikçisi ve sağlık teknikeri."

Sağlık Bakanlığı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesine tabi olacak sözleşmeli personellerin pozisyonlarına ve 2004 KPSS sınav sonuçlarına göre yerleştirme işlemleri yapılması için ÖSYM Başkanlığı'na bilgi verdi. ÖSYM Başkanlığı'nca yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek olan personel, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4 (B) maddesine tabi sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek. Bu pozisyonlara yerleşen personel, yerleştiği birimin dışında herhangi bir nedenle (eş durumu, sağlık mazereti gibi) tayin talebinde bulunamayacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler