HABER

Sağlık Sigortası Tasarısı Yeniden Kongre Gündeminde

Temsilciler Meclisi’nin ‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık hizmetleri yasasını iptal edip yerine yeni versiyonunu koymayı öngören tasarıyı bugün oylaması planlanıyor. Benzer bir girişim Mart ayında başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Sağlık Sigortası Tasarısı Yeniden Kongre Gündeminde

ABD Temsilciler Meclisi'nin ‘Obamacare' olarak bilinen sağlık hizmetleri yasasını iptal edip yerine yeni versiyonunu koymayı öngören bir tasarıyı bugün oylaması planlanıyor.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Kevin McCarthy, Kongre'nin her iki kanadında da çoğunluğa sahip Cumhuriyetçiler arasında tasarıyı geçirecek yeterli çoğunluğun bulunduğunu söyledi. Mart ayında benzer bir girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

McCarthy, "Bu tasarıyı geçideceğiz” dedi.

Başkan Donald Trump dahil Cumhuriyetçi liderler, partinin hazırladığı sağlık hizmetleri yasasına yeterli desteği bulabilmek için günlerdir milletvekillerini iknaya uğraşıyordu.

İki önde gelen ılımlı Cumhuriyetçi Fred Upton ve Billy Long, Beyaz Saray ile bir değişiklik önergesi üzerindeki müzakerelerinin ardından tasarıyı destekleme kararı aldıklarını açıkladı. Önerge, daha önce sağlık sorunları bulunanların sigorta masraflarını karşılamasına yardımcı olmak için tasarıya gelecek 5 yıl için 8 milyar dolarlık fon ilave edilmesini öngörüyor.

Obamacare'in 2010 yılında geçmesinin ardından, iptaline yönelik çok sayıda tasarının hazırlayıcısı olan Upton, değişiklik önergesinin sigorta primleri üzerinde ‘aşağı yönlü baskı' oluşturacağını kaydetti.

Sigorta şirketlerinin geçmişteki sağlık koşullarından dolayı bireyleri sigortalamayı reddetmesinin yasaklanması, Obama'nın sağlık sisteminin en önemli kısımlarından biriydi. Obamacare, daha önceden sigortası olmayan 20 milyon civarında Amerikalı'yı sağlık sigortalı yapmıştı. Cumhuriyetçiler ise, Obamacare'in çok maliyetli olduğunu ve kişileri ya sigorta edinme ya da vergi cezasıyla karşı karşıya bırakmaya zorladığı için eleştiriyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar'ın lideri Nancy Pelosi, geçmişten kalma sağlık sorunlarına sahip kişilere mali yardım düzenlemesinin eklenmesine rağmen, yeni tasarının "milyonlarca Amerika'nın ihtiyaç duydukları sağlık sigortası masraflarını karşılayabilmelerini imkansız hale getirdiği” görüşünü dile getirdi.

Partiler üstü Kongre Bütçe Ofisi (CBO) Cumhuriyetçiler'in ilk tasarısı üzerinde yaptığı analiz neticesinde, 2026'ya kadar 24 milyon, gelecek yıla kadar da 14 milyon Amerikalı'nın daha sağlık sigortasız kalacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Pelosi, Cumhuriyetçiler'in yeni versiyonu CBO'nun yeni raporunu beklemeden oylamaya sunmasının, "planın neler getireceğini halkın öğrenmesinden ne kadar korktuklarının” göstergesi olduğunu savundu.

Cumhuriyetçiler'in tasarısı "Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası” (AHCA) başlığını taşıyor ve Obamacare'in içindeki birçok vergiyi iptal ediyor. Buna, sigorta edinmeyenlere ceza kesilmesinin yanında, yoksullara sağlık sigortası sağlayan Medicaid programına yönelik fonlarda kesinti yapılması da dahil.

McCarthy'nin ofisinden yapılan açıklamada, AHCA'nın sağlık sigortası piyasasına daha fazla rekabet getireceği ve sigorta masraflarını daha karşılanabilir hale getirirken kişilere daha fazla seçenek sunacağı belirtildi.

Cumhuriyetçi liderler tasarıyı geçirme girişiminin yine başarısız olmaması için parti içinde "hayır” oylarının 22'yi geçmemesi gerekiyor. Şu ana kadar çoğu ılımlı 20 civarında Kongre üyesi tasarıya karşı olduklarını ilan etti. Bunun yanında kararsız milletvekillerinin de olduğu belirtiliyor.

Tasarıyı Temsilciler Meclisi'nden geçmesi halinde Senato'da nasıl bir akıbetin beklediği belirsiz. Bazı Cumhuriyetçi senatörler Temsilciler Meclisi'nin hazırladığı versiyonu çok sert buluyor. Anketler, Cumhuriyetçiler'in tasarısı üzerinden tartışmalar hız kazanırken Obama'nın yasasına desteğin arttığını gösteriyor.

Yeni tasarı, Obamacare'de yer alan, ailelerin çocuklarının 26 yaşına kadar aile paketinde kalabilmelerine izin veren maddeye dokunmuyor.

Tasarı, sağlık sigortası satın almayanlara vergi cezalarını kaldırmanın yanında, Obamacare'de yüksek gelirli kişiler ve sağlık endüstrisi üzerindeki vergi artışlarını siliyor. Medicaid'e yönelik fonlarda kesinti yapan tasarı, Obamacare altında, büyük oranda kişilerin gelirleri ve prim miktarlarına bağlı olarak, sigorta satın alan milyonlarca kişiye sağlanan mali yardımları, tüketicilerin yaşlarına göre artış gösteren vergi kredilerine dönüştürüyor.

Yeni düzenleme, eyaletlere de sigorta şirketlerinin Obama'nın yasasındaki diğer koşulları uygulamamalarını sağlayacak federal yetki alabilmelerinin de önünü açıyor. Bu yetkiyle sigorta şirketleri, geçmişten kalma sağlık sorunlarına sahip olanlardan, sağlıklı müşterilere göre daha fazla ücret alabilecekken, yaşlı müşterilerin primlerini de artırabilecek ve hamilelik bakımı gibi belirli hizmetleri dahil etmeyi reddedebilecek.

Tasarı ayrıca, aile planlamasına federal ödemeleri de bir yıllığına durduruyor. Bu madde, birçok kürtaj karşıtı Cumhuriyetçi tarafından zafer olarak görülüyor.

Geri Dön