HABER

"Sağlık Turizminde Gelecek" toplantısı

Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan: - "Antalya'da uluslararası sağlık köyü hayalimiz var. Bu yapılabilirse bu kadar hekimi, ileri teknolojisi ve tecrübesiyle gerek Ortadoğu'da gerekse Avrupa'da iz bırakacaktır. Sağlık turizmi merkezi olabiliriz" - Almanya'da bir yazılım şirketinin üst yöneticisi Philipp Butzbach: - "Almanya'da sağlık hizmeti çok pahalı. Türkiye'de çok süper ve ucuz sağlık hizmeti var"

Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Antalya'da uluslararası sağlık köyü kurmak istediklerini belirterek "Bu yapılabilirse bu kadar hekimi, ileri teknolojisi ve tecrübesiyle gerek Ortadoğu'da gerekse Avrupa'da iz bırakacaktır. Sağlık turizmi merkezi olabiliriz." dedi.

İhracatı Geliştirme Merkezi ve bir şirket tarafından, Antalya'da bir otelde düzenlenen "Sağlık Turizminde Gelecek" konulu toplantıda Türk ve yabancı bilim adamları, acenteler, güzellik ve tedavi merkezlerinin sahipleri katıldı.

Toplantıda, sağlık turizmine verilen devlet destekleri, yurt dışında hasta bulmak için yapılması gereken pazarlama faaliyetleri, hastaneler, klinik ve sağlık hizmetleri değerlendirildi.

Prof. Dr. Özdoğan, burada yaptığı konuşmada, sağlık turizmde vizyonun önemli olduğunu ve Antalya'nın sağlık turizminde üstünlükleri bulunduğunu söyledi.

Antalya'da turizm ve sağlık alanında dünyada ses getiren çalışmalar olduğuna işaret eden Özdoğan, yaptığı yüz, kol ve bacak nakilleriyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesinden Prof. Dr. Ömer Özkan'ın plastik cerrahi alanında yaptıklarıyla dünyanın gündemine geldiğini hatırlattı.

Özdoğan, organ nakilleri, kemik iliği nakil merkezleri, kanser ve obezite cerrahisi, plastik cerrahi, tüm yenilikçi tedavilerde gelinen noktada Antalya'nın uluslararası standartları yakaladığını vurguladı.

Son yıllarda sağlık turizminin konuşulduğunu anlatan Özdoğan, "Artık turizme, sağlığa farklı bir bakış getirelim. Uluslararası arenaya çıkmadan, kendimizi bu alanda test etmeden, bu alanda varlığımızı ve becerimizi ortaya koymadan en yükseğe çıkamayız." dedi.

"Antalya'da uluslararası sağlık köyü hayalimiz var. Bu yapılabilirse bu kadar hekimi, ileri teknolojisi ve tecrübesiyle gerek Ortadoğu'da gerekse Avrupa'da iz bırakacaktır. Sağlık turizmi merkezi olabiliriz." diyen Özdoğan, kentte sağlık turizminde el ele vereceklerini bildirdi.

Tüm Antalya'nın sağlık organizasyonuyla turizmi kucaklaştırmak gerektiğini belirten Özdoğan, sağlık turizmini hastanelerin tek başına yapmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Almanya'da sağlık üzerine bir yazılım şirketinin üst yöneticisi Philipp Butzbach da Almanya'da sağlık hizmetinin pahalı olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Türkiye'de çok süper ve ucuz sağlık hizmeti var. Almanya'nın 82 milyon nüfusu var, Türkiye'ye benziyor ama sağlıkta benzemiyor çünkü çok pahalı. Almanya'da doktor eksikliği olduğu için bekleme süreleri çok uzun. Bu, Türkiye için büyük bir fırsat. Hastalar Türkiye'ye geldikleri zaman beklemeden yüksek kalitede sağlık hizmeti alabiliyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön