HABER

"Sağlık ve hasta hakkı ihlalleri" ilk sırada

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’na (BİHB) 2009 yılının ilk on ayında Türkiye genelinde 3 bin 911 kişi "insan hakları ihlali" iddiasıyla başvuruda bulundu.

ANKARA (ANKA) – En çok başvuru ise 413 ile sağlık ve hasta hakkı ihlali için gerçekleşti.

BİHB 2009’un ilk 10 ayını kapsayan insan hakları ihlal iddiası başvurularına ilişkin sayısal verileri açıkladı.

ANKA'nın BİHB'in verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2009 yılı ilk 10 ayında Türkiye genelinde 3 bin 911 kişi insan hakları ihlali iddiasıyla başvuruda bulundu.

Başvuruda bulunanların bin 806’ı başbakanlığa, 2 bin 105’i ise İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarına oldu.

Başvurular arasında sağlık ve hasta hakkı ihlali, 413 ile başı çekiyor. Sağlık konusunda şikayetlerin büyük bölümünü doktor ve hemşirelerin hastalara gerektiği kadar özenli davranmamaları, yanlış tedavi sonucunda gerçekleşen olumsuz vakalar, hastanelerdeki yoğun kuyruklar ve zaman zaman hasta muayene sırasına uyulmaması, hastanelerdeki araç gereç eksikliği ve kötü tedavi koşulları, hijyen sorunları olarak gözlendi.

Bu yıl, 272 kişi yaşam hakkı ihlali iddiasında bulundu. Yaşam hakkı konusunda şikayetlerin büyük bölümününün “baz istasyonlarından kaynaklandığı” ifade ediliyor.

Rapora göre, çevre hakkı ihlali başvuruları 163 kişi ile üçüncü sırada yer alıyor. Çevre hakkı ihlallerine neden olarak da daha çok “GSM telefonlarına paralel olarak kurulan baz istasyonlarının çevreye yaydığı radyasyon” gösteriliyor. Dilekçe hakkı ihlali ise 147 başvuru ile dördüncü sırada görülüyor. Kötü muamele ile ilgili iddialar ise 93 başvuru ile beşinci sırada yer alıyor.

-TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ HAKKI İHLALI ALTINCI SIRAYA GERİLEDİ-

2008 yılında, 586 başvuru ile ikinci sırada yer alan tutuklu ve hükümlü hakkı ihlal iddialarının, 2009 yılının ilk on ayında 74 başvuru ile altıncı sıraya gerilemesi dikkat çekti.

Tutuklu ve hükümlü hakkı ihlaline neden olarak da şunlar gösterildi:

“Tutuklu ve hükümlülerin daha iyi yaşama isteği, özellikle yetersiz gıda ve sağlık imkanlarıyla ilgili sıkıntılar, iletişimde karşılaştıkları sorunlar, ayrımcılıkla ilgili konular, af talepleri, farklı cezaevlerine nakil talepleri, infazda yaşanan sorunlar, yer sıkıntısı, ceza evlerinin doluluk oranının yüksekliği, genel hapishane koşulları ve fiziki yapı.”

Diğer hak ihlalleri iddiaları ve ihlal başvuru sayısı ise şöyle:

“Çalışma ve sözleşme hakkı ihlali iddiası 63, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ihlali iddiası 54, eğitim ve öğretim hakkı ihlali iddiası 51, ayrımcılık yasağı 40.”

-EN FAZLA BAŞVURU ÖZEL SEKTÖRDEN-

Başkanlık, 2009 yılında en çok başvuruyu ise özel sektörden aldı. Özel sektöre hak ihlallerine ilişkin 339 başvuru yaptı. 299 başvuru ile sağlık kurumları ise ikinci sırada yer alıyor. Belediyelerden 137 başvurunun geldiği başkanlığa, emniyet 111, ceza ve tutukevi 99, eğitim ve öğretim kurumları ise 75 başvuru yaptı. (ANKA)

Geri Dön