HABER

Sağlıklı olmanın yolu doğadan geçiyor

Psikolog Cengiz Şıklı, yöneticilerin daha verimli çalışabilmeleri ve karar verirken daha sağlıklı düşünebilmeleri için boş bir zihne ihtiyaçları olduğunu belirterek, idarecilere doğayla bütünleşmelerini önerdi.

Sağlıklı olmanın yolu doğadan geçiyor

Günümüz insanının modern çağda mekanik ilişkilere sahip olduğunu ve tüm hayat fonksiyonlarını mekanik şekilde programladığını söyleyen Psikolog Cengiz Şıklı, bunun insanı doğadan kopardığını dile getirdi. Şıklı, yüksek katlı binalarda doğadan uzak şartlarda yaşamanın doğurduğu olumsuz sonuçların insan hayatına yansıdığını da ifade ederek, "Çiçeklerden, bitkilerden, topraktan ayrı yaşamak, çevreyle etkileşimde doğadan kopuk olmak, beton yığınları arasında yaşamak, yüksek gürültü düzeyi gibi etkenler kişinin stres düzeyini artırıyor ve dolayısıyla yaşama bağlarının zayıflamasına yol açıyor. Bu da kişide doğadan koptuğu için sinirlilik, kaygı hali, öfke patlamaları, bazen şiddete varan şekilde öfkenin dışa vurumu gibi sonuçlar doğuruyor" dedi.

ENERJİ BOŞALMASI SAĞLANMALI

Bu tür olumsuzlukların kişinin üretkenliğini azalttığını ve "psikofizik enerji" denilen insanın gündelik yaşamda üretmiş olduğu enerjiyi boşaltmasının bireyin rahatlamasına yol açtığını hatırlatan Şıklı, sanatsal etkinlikler, müzikle uğraşma gibi faaliyetlerin bireyin enerjisini deşarj ettiğini söyledi. İdarecilerin doğaya en fazla ihtiyacı olan kişilerin başında geldiğini de hatırlatan Şıklı, daha verimli çalışabilmeleri, karar verirken daha sağlıklı düşünebilmeleri için boş bir zihne ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Şıklı, "Yöneticilerin bu tür etkinliklere zaman ayırarak, zihinlerini boşaltıp streslerini azaltmaları gerekir. Bütün hastalıkların kaynağı doğa olduğu gibi çözümü de doğadır. Doğadaki bitkiler insana zindelik, canlılık ve bol vitamin verir" diye konuştu. Şıklı, doğaya zaman ayırmanın olumlu sonuçları olduğunu kaydederek yöneticilere şu önerilerde bulundu:

KIRSAL ALANDA YAŞAMAK ÖMRÜ UZATIYOR

"Doğayla baş başa olmak, çıplak ayaklarla çimenlere, kuma basmak, denize girmek ve vücut elektriğini toprağa boşaltmak gibi etkinlikler insanı rahatlatan etkenlerin başında gelir. Çiçeklerin, bitkilerin, ağaçların arasında doğadaki canlılarla beraber, bir uyum içinde hafta sonu pikniği yapmak, temiz hava almak stres düzeyini yine azaltıyor. Kırsal alanlarda yaşayanların yaşam süreleri kentlerde, beton yığınları arasında yaşayan insanlardan daha fazla olmaktadır. Tüm bunlar yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bulgulardır. Öte yandan bazı hastalıklarda da, insanlara kentlerden uzaklaşıp doğayla baş başa yaşamaları öneriliyor. İnsanlara kırlarda piknik yapmaları, doğayla baş başa olmaları, bütünleşmeleri tavsiye ediliyor ve böylece stres daha rahat gideriliyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler