Sağlıkta Dönüşüm Programı'na eleştiri

Antalya (AA)- Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın pahalı, kaynak israfına yol açan ve hasta ile doktor ilişkilerini zora düşüren bir uygulama olduğunu savundu.

Rektör Akaydın, Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen "Hekim hakları, hekim sorumluluğu, hekim-hasta ilişkisi" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada bu
dönemde sağlık harcamalarının 5 kat arttığının tahmin edildiğini söyledi. Akaydın, özellikle gereksiz yere ilaç yazımının, sağlık harcamalarını artırdığını savundu.

Prof. Dr. Mustafa Akaydın, sağlıkta dünyanın en verimli ülkelerinden birisinin Küba olduğunu, en verimsiz beş ülke içinde de ABD ve Türkiye'nin yer aldığını iddia etti.
Bu görüşü nedeniyle kendisini, "sağlık politikalarına ideolojik yaklaşmakla" suçlayanlar olduğunu anlatan Akaydın, "Tabii Küba fakir bir ülke, bunun sebeplerini hepimiz biliyoruz. Ancak Küba, eğitim ve sağlık konusunda harikalar yaratmış" dedi.

Akaydın, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nı da "Sağlığı metalaştırıcı bir yöntemdir. Hekim ve hasta ilişkileri ciddi boyutta zora düşürmüştür" sözleri ile eleştirdi.