HABER

"Şahdeniz projesi bitti"

ORDU (İHA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hazar Bölgesi'nden çıkarılan doğalgazı Türkiye'ye taşıyacak Şahdeniz Projesi'nin bitirildiğini, ancak Azerbaycan'daki kuyularda bir arıza meydana geldiğini belirterek, "Bu da Şubat ayının ortasında bitecek diye bize bildirildi" dedi.

Dün akşam uçakla Samsun-Çarşamba Havaalanı'na indikten sonra karayoluyla Kurban Bayramı'nı geçireceği memleketi Ordu'ya hareket eden Bakan Hilmi Güler, beraberindekilerin daveti üzerine Ünye İlçesi'nde durarak yemek yedi. Bölgeye gelişinde kendisini karşılayanlarla bir süre sohbet eden Bakan Güler, çıkışta, bir basın

mensubunun sorusu üzerine, Hazar Bölgesi'nden çıkarılacak gazı boru hattıyla Türkiye taşıyacak Şahdeniz Projesi'yle ilgili bir değerlendirme yaptı.

Daha önceki zamanlarda yaptığı açıklamalarında Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'nin 'Kardeşi' olarak nitelediği Şahdeniz Projesi'nin bittiğini kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ancak Azerbaycan'daki kuyular da bir arıza meydana geldiğini belirtti. Güler konuyla ilgili olarak, "İnşallah Azarbeycan'daki kuyulardaki problem hallolunca Türkiye yeni bir doğalgaz kanalına daha sahip olmuş olacak. Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi asrın en önemli projelerinden biriydi. Onu başardık çok şükür. Haziran ayında ilk tankeri yükledik. Şu anda 60'dan fazla tanker yüklendi petrol olarak. Şahdeniz Projesi bizim kaynak çeşitliliğimizi artıracak son derece önemli projelerden bir tanesi. Çok şükür bunu da bitirdik. Azerbaycan'daki kuyuların sorunu çözülünce oradan ilk gazı da alacağız. Hem kaynak çeşitliliği olacak hem de o gazı daha sonra biz Yunanistan'a oradan da İtalya'ya taşıyacağız. Bu bakımdan uluslararası bir önemi ve özelliği de var. Bununda bir an evvel bitmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Bakan Güler, il merkezine gitmek üzere ilçeden ayrıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön