HABER

Şahin: Cezaevlerinde 36 bin 65 hükümlü var

Şahin: Cezaevlerinde 36 bin 65 hükümlü var

ANKARA (İHA) - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, şu anda Türkiye'de cezaevlerinde 36 bin 65 hükümlü ve 52 bin 545 tutuklu bulunduğunu açıkladı.

TBMM Genel Kurulu, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın görüşmelerini sürdürüyor. Tasarının 2. maddesinin görüşmelerinin sonunda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Şahin, şu anda Türkiye'de cezaevlerinde 36 bin 65 hükümlü ve 52 bin 545 tutuklu bulunduğunu söyledi. Tutukluluk süresi, aldığı cezayı geçen kaç kişi bulunduğu konusunda elinde bilgi olmadığını kaydeden Şahin, bunun önemli bir konu olduğunu, bu konuda derhal bir istatistik çalışması yaptıracağını ifade etti. Adalet Bakanlığı'nın İzleme Kurulları'nın raporlarını kırtasiyecilik olarak görmediğini vurgulayan Şahin, "Zaten burada yapılan değişiklikle bu raporları her yıl kamuoyuyla paylaşmaya karar veriyoruz. Kamuoyu denetimine açıyoruz. Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğunu artırıyoruz. Adalet Bakanlığı'nın neler yaptığını da denetleme şansına sahip olacak kamuoyu. Bu raporlarla ilgili üzerimize düşenleri yapacağız" diye konuştu.

İzleme Kurulları'ndan bugüne kadar ulaşım sorunu yaşadıklarına dair bir şikayet gelmediğini ifade eden Şahin, İzleme Kurulu üyelerinin Cumhuriyet Savcılığı'nın aracıyla da cezaevlerine denetim amacıyla gidebildiklerini bildirdi. Geçmişte bazı cezaevlerinin kapatıldığını dile getiren Şahin, çok daha modern ve geniş çaplı cezaevleri inşa ettiklerini bildirdi. Şahin, işlevini büyük ölçüde bitirmiş cezaevlerini kapatarak ulaşımın da daha mümkün olduğu yerlere daha modern cezaevleri yapacaklarını ifade etti.
Şahin, cezaevi çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili düzenlemenin Personel Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle gerçekleşebileceğini, ayrı bir çalışmanın söz konusu olmadığını belirtti.

Geri Dön