HABER

Şahin: En önemli konumuz eğitim

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Türkiye'yi başarıya temsil etmiş sporcularımızın beden eğitimi ve spor yüksek okullarından mezun olduklarında, sınavsız öğretmen olarak atanması konusunda yönetmelik değişikliğini imzaya açıyoruz" dedi.

Şahin: En önemli konumuz eğitim

Mehmet Ali Şahin, MEB Şura Salonunda gerçekleştirilen 17. Milli Eğitim Şurasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her zaman ve her şart altında en önemli konusunun eğitim olduğunu belirtti.

Ankara'da 1. Maarif Kongresinin açılışını bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın yaptığını hatırlatan Şahin, "Buradan aldığım mesaj, biz bu Kurtuluş Savaşı'nı mutlaka kazanacağız ve yeni bir devlet, cumhuriyet kuracağız inancı. İkinci mesaj, bu savaş bitecek, ama bitmeyen bir savaş var. O da cehaletle savaştır" dedi.

Şahin, her şeyin o kadar çabuk değiştiği ve geliştiği bir çağda, buna uygun eğitim politikalarının ortaya konulması gerektiğini belirterek, bu nedenle Milli Eğitim Şuralarına şiddetle ihtiyaç duyulduğunu, eğitimin sadece Anayasanın işaret ettiği kamu kurum ve kuruluşlarına bırakılamayacağını, herkesin gündeminde olması gerektiğini söyledi.

Şahin, her yıl kamuda mevcut kadrolara ne kadar açıktan atama yapılacağına Bütçe Kanunları ile karar verildiğini belirterek, son dört yılda, açıktan atama izinlerinde en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığının aldığını, bunun atamaların yüzde 50'sine denk geldiğini anlattı. Şahin, "Bu da kafi değildir. Önümüzdeki yılda bu açığı daha çabuk kapatabilmek için elimden gelen her türlü yardımı yapacağımı ifade ediyorum" dedi.

Beden eğitimi ve spor yüksek okullarından son dört yılda mezun olan gençlerden 2 bin 600'ünün Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde istihdam edildiğini belirten Şahin, "Bu yeterli değil. Okullarımızdaki beden eğitimi ders sayısını artırmaya ihtiyacımız var. Niye söylüyorum bunu? Duydum ki, bu sayı azaltılacakmış. Mevcuda bile razı değiliz, bu sayı artırılmalıdır" diye konuştu.

Şahin, "öğretmenlerini döven, bıçaklayan öğrencilere son zamanlarda sıkça rastlanıldığına" da dikkati çekerek, şunları kaydetti: "(Bana bir harf öğretenin kölesi olurum) diyen bir kültürden gelen toplumda bunlar kamu vicdanını yaralıyor. Neden çocuklarımız bu hale düştü? Bu konunun da Şurada tartışılmasını, sebepleri üzerinde durulmasını, öneriler ortaya konulmasını, bu ülkenin bir bireyi olarak istirham ediyorum." (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler