HABER

Şahin: Hakim ve savcılara güvenmek zorundayız

ANKARA (İHA) - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon davasını gören özel yetkili mahkemeye iş yoğunluğu nedeniyle 3 yeni savcı atandığını belirterek, bu savcılara hangi görevlerin verileceğini mahkemede görev yapan Cumhuriyet Başsavcı Vekili'nin tayin edeceğini söyledi. Şahin, "Savcılarımızın arasında bir ayırım yapılmasını, 'şu şu görüştedir, bu bu görüştedir' diye değerlendirmeler yapılmasını yargıya saygısızlık sayıyorum" dedi.

Adalet Bakanı Şahin, TBMM Adalet Komisyonu toplantısına katılmak üzere geldiği Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı. Şahin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Ergenekon davasının görüldüğü mahkemeye 3 yeni savcı atamasının farklı yorumlara neden olduğunun hatırlatılması üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iş yoğunluğu nedeniyle CMK'nın 250. maddesine göre görev yapan özel yetkili mahkemeye 3 savcı isteğini daha önce paylaştığını hatırlattı. Şahin, bu talebin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından da uygun görüldüğünü ve İstanbul'da görev yapan 3 savcının özel yetkili mahkemede görevlendirildiğini belirtti. Şahin, "Bu arkadaşlarımıza hangi görevlerin verileceğini orada görev yapan Cumhuriyet Başsavcı Vekili arkadaşımız tayin edecektir. Önce bütün hakim ve savcılarımıza güvenmek durumundayız. Onlar adaletin gerçekleşmesi için ellerinden geldiği kadar, şu ana kadar Türk yargısına hizmet ettikleri gibi, bundan sonra da üstlenecekleri her görevde aynı performansı göstereceklerdir. Farklı yorumlar yapmayı isabetli bulmuyorum" şeklinde konuştu.

Savcılar arasında kıdem sorunu yaşanacağı yönünde yorumlar yapıldığının hatırlatılması üzerine Şahin, "O kadar çok yorum yapılıyor ki bu konuda yargı mensuplarının aklının köşesinden geçmeyen hususların kamuoyunda tartışılıyor olması, bu konuda görüşler ileri sürülmüş olması, herhalde Türkiye'nin içinden geçtiği şu süreçte yeni bir durum olsa gerek" dedi.

"ALMANYA'DAN DENİZ FENERİ DOSYASI GELMEDİ" Şahin, Adalet Bakanlığı'nın Deniz Feneri konusundaki bilgi talebine Almanya'dan cevap gelip gelmediğinin sorulması üzerine, 5 Aralık 2008'de kendilerine Almanya'dan bir yazı geldiğini ve 1 ay içinde dosyanın gönderileceğinin söylendiğini hatırlattı. Şahin, daha henüz Almanya'dan kendilerine bir dosya gelmediğini, bunu beklediklerini söyledi.

3 yeni savcının atanmasının Ergenekon davasının seyrini etkileyebileceği yönündeki yorumların hatırlatılması üzerine Şahin şöyle konuştu:
"Böyle birşey olabilir mi? Tüm savcılarımız hukuk sınırları içinde hareket eder. Eldeki delil durumuna göre, bilgilere, belgelere göre yargılama işi yapar. Savcılarımızın arasında bir ayırım yapılmasını, 'şu şu görüştedir, bu bu görüştedir, acaba şu şöyle mi değerlendirir' diye değerlendirmeler yapılmasını doğrusu yargıya saygısızlık sayıyorum."

Şahin, CHP'nin HSYK'ya Savcı Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılması istemiyle yaptığı başvuru ile ilgili soru üzerine, böyle bir başvurunun kendilerine henüz intikal etmediğini söyledi. Daha önce de buna benzer başvuruların geldiğini hatırlatan Şahin, "Biz tüm başvuruları inceletiyoruz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön