Şahin, parti kapatma davasını değerlendirdi

ANTALYA (İHA) - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Bu dava inanıyorum ki yakın bir süreçte Türkiye'de özellikle siyasetin özgürlük alanını genişletecek bir sonuçla neticelenecektir" dedi.

Antalya'daki Ekolojik Pazar açılışına katılan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga'nın, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın yargılanması talebini değerlendirdi.

Öneriyi bu sabah gazetelerden okuduğunu belirten Şahin, "Bu konuyu incelemiş değilim. Ancak yargı organlarımız ve buralarda görev yapan hakim ve savcılarımız, bağımsız hareket ederler, kimseden talimat almazlar. O bakımdan onların bağımsızlığı ve bağımsız hareket etmesi temel prensipleri içerisindedir. Onların açmış oldukları bir dava nedeniyle şikayete bağlı olarak haklarında bir soruşturma açılabilecek bir yol olduğu kanaatinde değilim şu andaki tespitim ve düşüncem budur.

Bunlarla uğraşmanın bana göre bir anlamı yok" dedi.

İddianamede ileri sürülenleri henüz incelemediğini anlatan Bakan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çoğu gazete haberlerine dayanan bir takım belgeler, konuşmalar ve beyanlardır. Kişilerin düşüncelerini açıkladıkları, herhangi bir konuda fikir beyan ettikleri için cezalandırıldığı bir dönem geride kalmıştır. Çağdaş dünya insanları fikirleri ve düşünceleri nedeniyle yargılamamaktadır. Ben Türkiye'nin bütün bu süreçleri geride bırakacağına inanıyorum. Geride bırakmak için bu davanın Türkiye ve parlamentoya
önemli bir fırsat sağladığını düşünüyorum. Dün de ifade etmiştim. Bu dava inanıyorum ki yakın bir süreçte Türkiye'de özellikle siyasetin özgürlük alanını genişletecek bir sonuçla neticelenecektir. İnanıyorum ki ben çağdaş dünyada demokrasi standartları neredeyse siyasi standartlar neredeyse Türkiye'de bu standartları yakalamış olacak. O bakımdan gelecekle ilgili, Türkiye'nin geleceğiyle ilgili hiçbir endişeye gerek yok."

Önemli mevkide olan kişilerin, vehimlerine, önyargılarına dayalı olarak hareket etmemesi gerektiğini anlatan Şahin, sözlerine şöyle devam etti: "Ben bu davayı önyargılara, vehimlere dayalı bir dava olarak değerlendiriyorum. Özellikle çok önemli mevkilere gelmiş olan, hukukçu kimliği taşıyan arkadaşlarımızın buna azami riayet etmeleri gerekir. Kamu vicdanında hiçbir zaman olumlu yansıması olmayan bu tür girişimler yargı erkini kamu vicdanında çok olumsuz bir noktaya itiyor. Dolayısıyla yargının bu ülkede en çok güvenilen kurum olması gerekir. En fazla güvenilen kurum olması gerekir. Bu tür çıkışlar vatandaş nezdinde yargının saygınlığını azaltıyor. Yargıya güveni azaltıyor. Böyle bir durumda en çok riayet etmesi gereken yargı mensuplarıdır."

Bu dava nedeniyle Pazartesi günü piyasalarda ne olacağı konusunda tedirgin bir bekleyişin hakim olduğunu ifade eden Bakan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün pazar, yarın hafta başı pazartesidir. Hiçbir tedirginliğe gerek yok. Geçen haftanın pazartesi neyse, önümüzdeki pazartesi de o dur. Bu dava o nedenle hiçbir anlam ifade etmez. Hükümet iş başında. Meclis iş başında. Yolumuza büyük bir azim ve gayretle devam ediyoruz. Türkiye'nin meselelerine sahibiz. Türk halkı hizmet istiyor. Yıllar sonra yakalanmış olan siyasi istikrar devam edecektir. Bizim hakkımızda, bunlar çaldılar, çırptılar, yolsuzluk yaptılar denilseydi üzülecektim. Bunun için bir dava açılmadı. Eğitim özgürlüğünü daha da genişletelim. Yüksek öğretim kurumlarında insanlar şu ya da bu nedenle eğitim hakkından mahrum kalmasın dendiği için bu dava açılmıştır. Bizim hakkımızda yolsuzluk yaptılar diye değil. O nedenle hiçbir endişe taşımıyoruz."

Bir basın mensubunun "Açılan dava nedeniyle rahatsızlık duymuyor musunuz?" şeklindeki soruya ise Bakan Şahin, söyle cevap verdi: "Ben rahatsızlık duymuyorum, kamuoyu da rahatsızlık duymasın. Bu dava nedeniyle tedirgin olmaya hiç gerek yok. Türkiye yoluna hızla devam edecektir. Hedefleri vardır. Hükümete düşen görevlerimiz var. Bunları bir an önce gerçekleştirmek için uğraşıyoruz. Biz sadece hizmetle meşgulüz. Bizim gündemimiz sadece millete ve ülkeye hizmet. Öküzün altında kimse buzağı aramasın. Bizim aklımızda hizmetten başka bir şey yok."