Şahin: ''Türkiye bu süreçten yara almadan çıkacaktır"

MARDİN (İHA) - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Mardin'in Midyat ilçesindeki temasları çerçevesinde Kaymakam İsmet Karataş'ı makamında ziyaret ederek, ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Şahin daha sonra Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde Akgün Kuyumculuk tarafından oluşturulan 'gümüş döküm ve telkari atölyesinin ve spor kompleksinin açılış törenine katıldı. Bakan Şahin, Türkiye'de 395 ceza ve infaz kurumunun bulunduğunu, bunların 195'inde iş atölyesinin oluşturulduğunu kaydetti. Türkiye'deki adalet hizmetleri ve cezaevi koşullarının iyi durumda olduğunu belirten Şahin, sözlerine şöyle devam etti;

"Türkiye, bu koşullar açısından bizi eleştiren ülkelerin önündedir. Yurtdışından misafirlerimiz geliyor; AB üyesi ülkelerin adalet bakanları geliyor. Onlara adliyelerimizi ve cezaevlerimizi gezdiriyoruz. Onlar standartlarımızın kendilerinden daha iyi olduğunu söylüyorlar. Bununla iftihar ediyoruz. Bu Türkiye'nin gelmiş olduğu yeni noktayı gösteriyor. Adalet hizmeti ve cezaevi koşulları açısından bizi eleştiren ülkelerin daha ötesindeyiz. Geldiğimiz noktada AB ülkelerinin önünde olduğumuza inanıyorum."
Adalet Bakanı Şahin, cezaevi çıkışında gazetecilerin AK Parti hakkındaki açılan kapatılma davası ile sivil toplum örgütlerince yapılan sağduyu çağrıları hakkındaki soruları yanıtladı. Türkiye'nin dinamik bir ülke olduğunu ifade eden Bakan Şahin, gazetecilere şunları söyledi;

"Türkiye genç bir nüfusa sahip. Dolayısıyla zaman zaman siyasi tansiyonunun yükselmesini abartmamak lazım. Sivil toplum örgütleri, siyasi istikrarsızlığın ortaya çıkmasının Türk halkının aleyhine olduğunu belirttiler. Toplumun bir kesiminin tespitidir. Bu halk değerlendirilecektir. İktidar da muhalefet de bunu değerlendirecektir. AK Parti hakkında dava açılmıştır. Bu dava Türkiye'de demokratik alanı daha da genişletecektir. Siyasetin özgürlük alanını daha da genişletecek sonla neticelenecektir.

Kimseyi suçlamıyorum. İktidar herkesin iktidarıdır. Türkiye bu süreçten yara almadan çıkacaktır. İktidar olarak biz bu kararlılık, içindeyiz."

Bakan Şahin, cezaevindeki incelemeleri sırasında kendisinden af talep eden tutuklu ve hükümlülere bu konuda yorum yapmayacağını söyledi. Bu arada gümüş atölyesinde çalışan hükümlülerden Mehmet Beşir Demir, Başbakan Erdoğan'a iletilmesi için Bakan Şahin'e bir mektup verdi. Hükümlü Demir, gazetecilere mektubunda, Başbakan Erdoğan'ı çok sevdiğini ve çalışmalarını çok başarılı bulduğuna dair ifadelerin yer aldığını söyledi. Bakan Şahin daha sonra cezaevindeki gümüş atölyesini oluşturan Akgün Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Akgün'e bir plaket verdi. Ardından Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu da bakana gümüş vazo hediye etti.

Bakan ve beraberindekiler daha sonra Midyat Tarihi Han Kent Müzesi'ni gezdi. Bakan Şahin geceyi Mardin'de geçirecek.