HABER

Şahin: "Ziyaretler farklı yorumlanmamalı"

TBMM Başkanı Şahin, Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu'na katılan sporcuları kabulünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

TBMM (A.A) - TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, askere sivil yargı yolunu açan kanunun kabul edilmesinin ardından, ''iki subayın Meclise gelerek grupları ziyaret ettiği'' iddialarına ilişkin, ''Zaman zaman komisyon çalışmalarına, hatta genel kurul çalışmalarına kurumlarımızın temsilcileri davetlidirler. Bu bağlamda kurumlarımızın temsilcileri parlamentoya gelmişlerse, onu farklı şekilde yorumlamayı da doğru bulmam'' dedi.

Şahin, Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu'na katılan sporcuları kabulünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

''Askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin ardından, iki askerin parti gruplarını ziyaret ettiği'' iddialarının olduğunun hatırlatılması üzerine Şahin, ''Ben de sabah gazetelerden haberdar oldum. Dolayısıyla ne evvelinde ne daha sonra bu konuyla ilgili bir bilgi sahibi değilim. Bu konu da beni doğrudan ilgilendirmiyor'' dedi.

Şahin, bir gazetecinin, ''Mecliste çıkan bir yasaya dışardan müdahale edilmesini doğru buluyor musunuz?'' sorusu üzerine, ''Böyle bir müdahale olabileceğine ihtimal vermiyorum. Ama zaman zaman komisyon çalışmalarına hatta genel kurul çalışmalarına kurumlarımızın temsilcileri davetlidirler. Bu bağlamda kurumlarımızın temsilcileri parlamentoya gelmişlerse, onu farklı şekilde yorumlamayı da doğru bulmam'' diye konuştu.

Anayasa değişikliğiyle ilgili bir ''uzlaşma komisyonun'' gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Şahin, 20. dönemde TBMM'de Anayasa değişikliği için uzlaşma komisyonu kurulduğunu, kendisinin de bu komisyonda görev aldığını anımsattı.

O zaman bir çalışma ortaya koyduklarını ve 34 maddenin genel kurulda kabul edildiğini hatırlatan Şahin, şunları kaydetti:

''Zannediyorum 1982 Anayasası üzerinde toplu olarak yapılan en geniş çaplı değişiklikler, o çalışmaydı. Tabii bu dönemde de buna benzer bir komisyonun kurulmasını arzu ederim. Bunda da büyük yarar görürüm. Benden önce Meclis Başkanlığı görevini yapan Sayın Köksal Toptan da böyle bir teşebbüste bulundu. Sanıyorum bir siyasi partimiz, bu komisyona üye bildirmediği için çalışma imkanı bulamamıştı. Şimdi önümüzdeki süreçte böyle bir komisyon kurulması teşebbüsünde bulunulursa, acaba grubu bulunan siyasi partilerimiz buraya temsilci gönderebilirler mi? Henüz bu noktada olmadığımızı görüyorum ama o noktaya gelmemizi de arzu ettiğimi, temenni ettiğimi ifade etmek isterim. Gerçekten aşağı yukarı tüm siyasi partilerimizin Anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmaları vardır. Sivil toplum örgütlerimizin de vardır. Bütün bunları, bir komisyon gündemine almalı. Üstünde mutabık kalınan maddelerle ilgili bir Anayasa değişikliği teklifi Meclisin gündemine gelirse, ben bunun Türkiye için son derece iyi bir adım olacağını düşünüyorum. Ama henüz o noktada olmadığım için, siyasi partilerimize 'böyle bir komisyon kuruyoruz temsilcilerinizi gönderin' diyecek noktada değilim. Ama inşallah öyle bir noktaya geliriz.''

Geri Dön