HABER

Şahin'in BDP için temennisi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP), Anayasa ve TBMM İçtüzüğü çerçevesinde, ülkeye hayırlı hizmetler yapmasını temenni etti.

Şahin, ''90. Yılda 90 Belge'' sergisinin açılışının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kapatılan DTP'nin, ''Barış ve Demokrasi Partisi'' adı altında çalışmalarına devam edeceği belirtilerek, ''Aynı görüntülerin yaşanmaması için BDP'lilere nasıl bir çağrıda bulunursunuz?'' sorusu üzerine Şahin, DTP'nin kapatılmasının ardından bu konudaki düşüncelerini kamuoyuyla paylaştığını söyledi. Şahin, ''Anayasa ve İçtüzük çerçevesi içerisinde, ülkemize hayırlı hizmetler yapmalarını temenni ediyorum'' diye konuştu.

Şahin, BDP Grup Başkanlığına seçilmesi nedeniyle Nuri Yaman'ı telefonla arayarak, tebrik ettiğini belirterek, ''İnşallah her şey, biraz önceki temennilerimiz istikametinde olur'' dedi.

''BDP Milletvekili Emine Ayna, PKK'nın siyaset yapması gerektiğini söylüyor. BDP, DTP'ye göre daha şahin bir tavır mı izleyecek?'' sorusunu Şahin, ''Bekleyip göreceğiz. Şu anda bir şey söyleyemem'' diye yanıtladı.

-''İMHA EDİLDİĞİ ANLAŞILIYOR''-

Bir gazetecinin, ''Meclis arşivlerinin önemli bir bölümünün, 12 Eylül yönetimince imha edildiğinin belirlendiğine'' yönelik sözlerine karşılık Şahin, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman'ın kendisini arayarak, konuyla ilgili bilgi verdiğini, basında yer alan haberlerin doğru olduğunu ifade ettiğini kaydetti.

Şahin, TBMM'nin kapatıldığı, millet iradesinin bir tarafa atıldığı, her şeyin mubah görüldüğü dönemlerde, buna benzer işlerin yapıldığının, bir devre ışık tutan bazı belgelerin imha edildiğinin anlaşıldığını bildirdi.

-''MECLİS BAŞKANLIĞIMIZ DAHA DUYARLI OLACAK''-

Mecliste Fransa'dan gönderilen CD'lere ilişkin bir soru üzerine Şahin, zarfın üzerinde alıcının isminin yazıldığını ancak hatırladığı kadarıyla gönderinin isminin bulunmadığını vurguladı.

Şahin, PTT kanalıyla gönderilen bir evrakın içini açarak, içinde yasak yayın olup olmadığını incelemelerinin doğru olmayacağını ifade ederek, ''Bu konuda bir takım kötü niyetli kişiler, normal yollarla ulaştıramadıkları bir takım matbuatları farklı yollarla milletvekillerine ulaştırmak isteyebilirler. Bu konuda, bundan sonra Meclis Başkanlığımız daha duyarlı olacak. Arkadaşlarımızı, daha duyarlı, daha tedbirli olun diye uyardım'' diye konuştu.

Meclis zemininde bazı sembollerin bulunduğuna ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine Şahin, bu tür şeylerin üzerinde fazla durmadığını kaydetti.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''50 yıldan fazla süredir burada bulunuyordur, kimsenin dikkatini çekmemiş, kimse de bundan rahatsız olmamış. Bir takım çizgi, şekillerden rahatsız olacak bir millet değiliz. Bizim neyi, nasıl yapacağımız, yasalarımızda, anayasamızda bellidir, bunlara takılıp kalmayız. Ancak bu araştırmayı yapan, böyle bir haberi yapan kişinin amacı nedir, bilmiyorum'' dedi.

AA

Geri Dön