Sahte 30 bin kredi kartı piyasada

İngiltere'de bir iş yerine yerleştirdikleri manyetik kart kopyalama cihazlarını (encoder) kullanarak çok sayıdaki banka ve kredi kartı bilgilerini çaldıktan sonra boş banka ve kredi kartlarına yükleyip Türkiye'de alışveriş yapmaya hazırlanan organize suç örgütünün 15 mensubu "Sanal Tuzak" adlı operasyonla yakalandı. Çetenin Türkiye'ye 30 bin sahte kredi kartı soktuğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yapılan istihbarı çalışmalar neticesinde, İngiltere'de bazı işyerlerinin pos makinelerine yerleştirdikleri manyetik kart kopyalama cihazlarını (encoder) kullanarak müşteri kartlarındaki bilgileri çalıp, iş yerlerine yerleştirdikleri gizli kamera ile de kart şifrelerini kaydederek kopya kartlarla alışveriş yapılmasını sağlayan Londra merkezli organize suç örgütünün Türkiye'deki kanadının da faaliyet göstermek için hazırlık içinde olduğu tespit edildi.

Yapılan çalışmada, İngiltere'de "Cris" adındaki çete liderinin yönetimindeki organize suç örgütünün Türkiye sorumlusunun Sabahattin Y. olduğu, T.A. adlı kişinin Londra'daki bir markette yönetici olduğu ve kartları kopyalayarak şifreleri kaydettiği, İ.Ç.'nin ise kopyalanan bilgileri Türkiye'ye getirip örgütün diğer elemanları ile birlikte Mersin'de encoder cihazıyla manyetik banka ve kredi kartlarına yükledikleri belirlendi. Fidel B. ve Olga B. adlı kız kardeşlerin de kartları kullanmak için başta kuyumcular olmak üzere bazı iş yeri sahipleriyle irtibata geçtikleri öğrenildi.

"Sanal Tuzak" adı verilen operasyonda suç örgütünün mensuplarından B.D., Z.G. ve Y.G. isimli şahıslar, İstanbul'da ellerinde bulunan 10 adet kopya kredi kartını kullanmak isterken yakalandı. Adana'da gerçekleştirilen operasyonda ise 100. Yıl Mahallesi'ndeki bir iş yerinde kopya kredi kartıyla alışveriş yapan suç örgütünün Türkiye sorumlusu S.Y., ile birlikte İ.B., M.A., T.A, C.K., Ş.K., M.D., O.B., M.M.M., Y.E.K, E.A ve F.B. adlı 12 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların üzerlerinde ve kullandıkları araçta yapılan aramada 967 adet kopyalanmış banka ve kredi kartı, 6 adet manyetik şeritli otel giriş kartı, 1 adet manyetik kart kopyalama cihazı, 2 adet flash disk, 1 adet bilgisayar kasası, 1 adet 9 bin 250 YTL ödeme emri yazılı sahte çek, bin 470 YTL, bin 495 sterlin, 19 ABD Doları ve 20 Kuveyt Dinarı ele geçirildi. Emniyetteki sorgulamaları tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler