HABER

Sahte istihbarat çetesi çökertildi

Kendilerini TSK personeli olarak tanıtıp kurdukları çete ile kendilerine maddi menfaat sağladıkları öne sürülen 8 kişilik sahte istihbarat çetesi, jandarma tarafından çökertildi.

Edremit Kaymakamlığı'ndan edinilen bilgilere göre, ele başlarının Mardin ilinde olduğu öne sürülen 8 kişilik sahte istihbarat çetesinin mensupları, İzmir'de 1, İzmit'te 1 ve Balıkesir'in Burhaniye ile Edremit ilçelerinde 6 ev ve iş yerinde yapılan baskınlar neticesinde jandarma ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Edremit İlçe Jandarma Komutanlığı'nda gözaltında tutulan ve 2'si uzman erbaşlıktan sözleşmeleri biterek ayrılan çete mensupları H.K., T.S., H.K., H.Ç., M.D., H.K., A.D. ve F.T.'nin alınan ilk ifadelerinde, sahte istihbarat çetesinin Mardin ilindeki bir şahıs tarafından yönetildiği ve ülkenin çeşitli bölgelerinde oluşum içinde oldukları öğrenildi. Ayrıca, çete mensuplarının, kendilerini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Kamu Güvenliği Teşkilatı (KGT), Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİTEM) ve TSK mensubu olarak tanıtıp, kendilerine gerçek isimlerini kullanarak kartvizit bile bastırdıkları tespit edildi.

SGK'YI DA KANDIRIP SİGORTALI OLDULAR

Çete mensuplarının, hazırladıkları TSK ve istihbarat teşkilatlarına ait toplam 3 adet sahte mühür ve kaşeyi kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurarak istihbarat görevlileriymiş gibi kendilerini sigortalı yaptırdıkları öğrenildi. Jandarma ekipleri, yaptıkları baskınlar neticesinde, 8 şüphelinin ev ve iş yerlerinden, orijinalleriyle aynı 3 adet sahte mühür ve kaşe, adlarına düzenlenmiş sahte görev kaşesi ile kartvizitler, 2 klasör dolusu istihbarat teşkilatlarına ait sahte resmi evrak, bunlara

ilave olarak 6 torba dolusu evrak, 3 kuru sıkı tabanca ele geçirdi. Çete mensuplarının sahtecilik usulüyle yaklaşık 100 bin TL gelir elde etikleri ileri sürüldü.

Çetenin tüm bağlantılarını öğrenmeye çalışan jandarma, soruşturmaya genişleterek devam ediyor. Kiraladıkları otomobillerle kendilerini istihbaratçı olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran çete üyelerinin, otomobillerinin ön camlarına koydukları sanılan istihbarat birimlerine ait sahte araç tanıtım kartları da ele geçirildi.

Edremit Adliyesi'nde geniş güvenlik tedbirleri altında jandarma tarafından getirilen 8 şüpheli, basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı. Sakin tavırlarıyla dikkat çeken bazı zanlıların anne ve babaları saatler öncesinden adliye binası önünde bekledi. Sözleşmesi biterek görevden ayrılan ve sahte istihbarat çetesine karıştığı sanılan bir şüphelinin anne ve babası, adliye binası önünde çocuğunun ve arkadaşı olan eski uzman erbaşa tepki gösterdi. Baba, oğlunun ve arkadaşının yüzüne tükürmeye

çalışırken, jandarma tarafından engellendi ve adliye binası içinde bekleyen anne ise sinir krizleri geçirdi. 8 şüphelinin adliyedeki sorgulamaları sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön