HABER

Sahte polislik yaparken yakalandılar

Fatih'te kendilerini sivil polis olarak tanıtan Rüstem H. (41) ve amcasının oğlu İsmail H. (27) yabancı uyrukları kadınlara şantaj yapıp paralarını aldıkları iddiası ile gözaltına alındı.

Olay Fatih Nişanca Mahallesi'nde bulunan Türkeli Caddesi Nişanca Yokuşu'nda meydana geldi. İddiaya göre, Rüstem H. (41) ve İsmail H. (27) kendilerini İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'nde görevli sivil polisler olarak tanıttı. İkili, mahalledeki esnafın ve imamın da kendilerine inanmasını sağlamak için yaptıkları sahte kimlikleri ve polis rozetlerini göstererek yalnız yaşanayan yabancı uyruklu kadınlar hakkında bilgi topladılar. Ayrıca, arabalarının içerisinde gizli kamera bulunduğunu ve görüntü aldıklarını, mahallede yalnız yaşayan yabancı uyruklu kadınların çalışma izinlerinin olup olmadığını tespit etmekte görevli olduklarını çeverede yaşayan vatandaşlara inandırdılar.

KİŞİ BAŞI HAFTALIK 500 DOLAR VEYA İLİŞKİ TEKLİFİ

Rüstem H. ve İsmail H. mahallede yalnız oturduğunu tespit ettikleri Özbekistan uyruklu Y.G'nin evine giderek kendilerinin sivil polis oldukarını, mahalle esnafı ve imamınında kendilerini tanıdıklarını belirterek, "Ya her hafta kişi başı 500 dolar para verirsin, ya cinsel ilişkiye gireriz veya seni sınırdışı ettiriz" dedikleri öne sürüldü. Y.G. bunun üzerine Rüstem H. ve İsmail H.'dan 2 gün isteyerek mahalledeki esnafla görüştü. Mahalle esnafı Rüstem H., ve İsmail H.'yi sivil polis olarak tandıklarını söyleyince korkan Y.G, kişi başı 500 dolar para bularak ikiliye verdi. Y.G. para verdikten sonra yaşadığı durumu esnafa ve mahalledeki kadınlara anlatınca mahalleli Rüstem H. ve İsmail H.'nin sahte polis olduğunu düşünerek Güven Timleri Şube Müdürlüğüne bağlı Fatih bölgesi ekiplerine haber verdi.

POLİS MAHALLELİ İŞ BİRLİĞİ YAPTI

Güven Timi Ekipleri, Özbekistan uyruklu Y.G. ve mahalle sakinleriyle görüşerek amcaoğullarının yakalanması için çalışma başlattı. İki amcaoğlu bir hafta sonra Y.G'nin evine tekrar geldikleri sırada mahalleli durumu polise haber verdi. Eve giren polis ekipleri Rüstem H. ve İsmail H.'yi suç üstü yakalayarak göz altına aldı.

DOLANDIRICILIKTAN KAYDI VAR

Güven Timi ekipleri Rüstem H.'nin Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgusunda daha önceden de dolandırıcılık suçundan kaydının olduğunu belirledi. Y.G.'nin şikayeti üzerine şüpheli Rüstem H. ve İsmail H. Kumkapı Polis Merkezi’nde işlemlerinin ardından ardından mahkemeye sevk edileceği öğrenildi.

15 GÜNDÜR TAKİP EDİYORLARDI

Mahallede yaşayan İsmail Kutluer, Rüstem H. ve İsmail H.'nin yaklaşık 15 gündür sokaklarına gelip gittiklerini belirterek, "Bu iki şahış sürekli sokağımızda ve semtimizde geziniyorlardı. Komşumuz olan yabancı bayanlardan 500 dolar para talep ederek, kadınları bu yolla tehtit ediyorlar. Komşularımız durumu bize anlattıkları zaman polis ekiplerinin para istemeyeceğini söyledik ve onlardan şüphelendik. Durumu polise bildirdik. Mahalledeki esnafımız ve camimizin imamına bile kendisini polis olarak tanıtan bu sahtekar kişilerin yakalanması ve gerçek polislere leke atılmaması için sahte polisler komşumuza geldikleri zaman suç üstü yakalanmalarını sağladım" şeklinde konuştu. (DHA)

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Sahte polislerin teklifi böyleyse gerçek polisin ki nasıldır...
hastalıklı bir durumdasın....
Polisten bi acın mı var.
GERÇEGİ ALIR GÖTÜRÜR MERKEZE İSTERSEN SENİDE GÖTÜRSÜNLER NEDERSİN...
galiba gerçek polisler bundan para istemek yerine direk 2.seçeneği yapmış
haberi okursan şüphelenilmesinin sebebi para istemeleri. sen hala karanlık çağlarda yaşıyorsun. geçti geçti o günler geride kaldı.
Güven timi geldi ve suç üstü yakaladlar peki ya şimdi ne olucak asmayacakmıyız ?
saçmaladın iyice
haftada 500dolarhemi veriyordular asgari ücretin 801 tl (AYLIK) OLDUGU BİRÜLKEDE BUNLARACABA neiş yaparlar aylıkları (4.000) tl nin de üstündedir herhelde
Geri Dön