Sakarya seçim sonuçları 2018 - İl il, ilçe ilçe canlı seçim sonuçları geliyor!

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sonuçları belli olmaya başladı. Sandıkların sayımı sürüyor ve Türkiye'nin dört bir köşesinden il il, ilçe ilçe oy oranları geliyor. Peki Sakarya ilinde ve Türkiye genelinde hangi Cumhurbaşkanı adayı önde? Partilerden hangi illerden kaç tane milletvekili çıkarabilecekler. İşte canlı seçim sonuçları, oy oranları, son dakika seçim haberleri ve detaylar...

Sakarya seçim sonuçları 2018 - İl il, ilçe ilçe canlı seçim sonuçları geliyor!

Son yılların en kritik ve tartışmalı seçiminde sandıklar kapandı ve ilk seçim sonuçları gelmeye başladı. Türkiye'de yediden yetmişe herkesin gözü seçim sonuçları açıklamasında. Yakın takip edilen sonuçlara göre son durum nedir? Sakarya ve Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı adaylarının ve partilerin oy oranları nedir? İşte 24 Haziran seçim gününe dair son dakika gelişmeleri, canlı seçim sonuçları ve istatistikler...

CANLI SEÇİM SONUÇLARI

Gerek Sakarya ili gerekse de Türkiye'nin tüm illeri için seçim sonuçlarını ve son dakika seçim haberlerini Mynet'in 24 Haziran canlı seçim sonuçları sayfasından takip edebilirsiniz. Seçim sonuçları sayfasında il il, ilçe ilçe hangi parti, hangi Cumhurbaşkanı ne kadar oy almış, oy oranları ne olmuş görebilirsiniz.

SAKARYA İLİNDE ÖNCEKİ SEÇİMLERDE NELER OLMUŞTU?

Sakarya'da 2010 yılında yapılan referandumda yüzde 83 katılım olmuş ve seçmenlerin tercihi sandığa evet yüzde 67.20, hayır yüzde 32.79 şeklinde yansımıştı.

2014'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeyse AKP'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 69,08 HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş yüzde 2,27 CHP, MHP ve diğer bazı partilerin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 28,65 oy almıştı.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AKP %67, CHP %15, MHP %12 ve HDP %1,7 oy aldı.

Son olarak 2017 referandumunda Sakarya'dan çıkan Evet oy oranı %68.06 iken Hayır oy oranı %31.94 olarak belirlendi.

PARTİLERİN SAKARYA İLİ ADAY LİSTELERİ

Milletvekili seçimi için Ak Parti, CHP, HDP, MHP ve İyi Parti şu isimleri milletvekili adayı olarak gösterdiler...

SAKARYA AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Ali ihsan yavuz
Recep Uncuoğlu
Kenan Sofuoğlu
Çiğdem Erdoğan Atabek
Ali İnci
Ekrem Yüce
Lütfi Bayraktar

SAKARYA CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Engin Özkoç
Mehmet Selçuk
Elif Yar
Refik Karakaş
Mehmet Derya Bağdat
Aytül Uşaklıgil
Gözde Nur Yıldız

SAKARYA MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL
MEHMET EMİN KABA
HASAN BALABAN
ALİ DOĞAN
TOLGAHAN ÖKSÜZ
ŞERAFETTİN KAYA
MELİHŞAH BUDAK

SAKARYA HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Çiçek Arıç
Hividar Tangüner
Hüseyin Kaya
Gaye Çalışkan
Kemal Aktaş
Derya Bingöl
Haydar Erol

SAKARYA İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Ümit Dikbayır
Aydoğan Arslan
Mehmet Kır
Nurgül Çakar
İlker Özbudak
Zeynep Ulusinan
Asena Aslan Burak

OY KULLANIMI

Yüksek Seçim Kurulu'nun seçmenler için hazırladığı "Nasıl oy kullanacağım?" Kılavuzunda oy kullanmaz süreci 6 adımda anlatılmış. İşte 2018 seçimlerinde oy kullanma adımları:

 1. Seçmenlerin oy kullanabilmesi için sandık kuruluna T.C. Kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve asker kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeleri gerekiyor.

Eğer resmi kimlikte T.C. kimlik numarası yoksa kişinin oy kullanabilmesi ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart.

 1. Kimliğinizi verdikten sonra Sandık kurulu görevlisi kimliğinize göre sandık seçmen listesinde olup olmadığınızı kontrol edecek.

 2. Seçmen listesinde iseniz görevliler size sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile birlikte, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimine ait 2 ayrı birleşik oy pusulasını ve Evet/Tercih mührünü verecekler. Bunlarla oy verme kabinine girip tercih ettiğiniz Cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ilgili bölüme mühür basın.

 3. Mührü basarken dairenin dışına taşırmamaya özen göstermek gerekiyor. Mührün kurumasını bir müddet bekledikten sonra, birleşik oy pusulalarını yazılı alan dışa gelecek şekilde ayrı ayrı katlayıp aynı zarfa koyun.

 • Kapalı oy verme yerinden çıkıp, zarfı sandığa bizzat atın. Evet/Tercih mührünü sandık kuruluna teslim edin.

 • Sandık seçmen listesinde isminizin karşısına imzanızı atın ve kimlik kartınızı alın.
 • OY KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  Seçmenler oylarının güvenliği ve sağlığı için oy kullanırken bazı şeylere dikkat etmek durumundalar. Bunun en önemlisi mührün vurulduğu nokta ve mürekkebin bulaşmaması. Seçmenler mührü ilgili alanı taşırmadan vurmalı ve iki pusulayı da zarfa koymadan önce kısa bir süre beklemeli ki mürekkep kurusun. Mürekkebin oy pusulasında başka bir yere bulaşmaması gerekiyor.

  Oy pusulasına Evet veya Tercih mührü vurulması dışında hiçbir müdahale olmaması gerekiyor. Yani imza atmak, not düşmek vb yapılmaması lazım. Oy pusulasının da zarar görmemesine özen gösterilmeli.

  Seçmenler oy kabinine tek başlarına ve cep telefonlarını sandık görevlilerine teslim ederek girecekler. Oy kabini içinden fotoğraf paylaşmak yasaktır. Seçmen, kapalı oy verme yerinden dışarı çıkmadıkça, hiç kimse oraya giremeyecek. Ancak, oy pusulasını hazırlamak için, kapalı oy verme yerinde, normal süreden fazla kalan seçmenler, kurul başkanı tarafından makul bir süre verilerek uyarılacak. Bu uyarıya rağmen kapalı oy verme yerinden çıkmayan seçmen, oradan çıkarılacak.

  NEREDE OY KULLANACAĞIM SORGULAMASI

  Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak. Nitekim sandık sorgulama için de YSK adaylardan T.C. kimlik numarası ve nüfusa kayıtlı oldukları sıra no bilgisini istiyor. Aşağıdaki bağlantılar ile erişebileceğiniz sorgulama sayfasında T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, sıra no bilgisini ve ekranda gördüğünüz resimdeki harfleri hemen altındaki alana girdikten sonra "sorgula" butonuna tıklayarak 24 Haziran seçimlerinde hangi sandıkta oy kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

  NEREDE OY KULLANACAĞIM? YURT İÇİ SEÇMEN SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN