HABER

Sakarya'daki darbe girişimi davası

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılandığı davada esas hakkındaki savunmaların alınmasına devam edildi

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile yakınları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, 9 sanık ve avukatı esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Tutuklu sanık C.C, önceki beyanlarını tekrarladığını kaydetti.

Mütalaaya katılmadığını belirten C.C, "Darbeci olmadığıma ilişkin birçok delil sundum. FETÖ'cülerle bir ilgim yoktur. Suç işlemedim, suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Tutuklu sanık A.Ö. de önceki savunmalarını tekrar ettiğini dile getirerek, "O gece ile ilgili ifadelere bakıldığında kimseye emir vermediğim açıkça ortadadır. Bazı erler Çark Kışlası'nda benim tarafımdan bırakıldıklarını, darbeyle ilgili herhangi bir şey söylemediğimi anlattılar. Vatanıma karşı bir davranış sergilemedim. Takdir yüce mahkemenizindir. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanık S.D. de esas hakkındaki savunmasında savcılık ve mahkemede daha önce verdiği beyanlarını tekrar ettiğini belirtti.

Çark Kışlası'nda sıkıyönetim direktifinin okunduğu sırada orada olmadığının kamera kayıtlarıyla anlaşılacağını öne süren S.D, "Bilgi kirliliği içerisinde valiliğe götürüldük. Herhangi bir eylemde bulunmadım, darbe teşebbüsünde olduğuma ilişkin herhangi bir delil yoktur. Herhangi bir terör örgütü ile bağlantım yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." diye konuştu.

Tutuklu sanık C.B. de savunmasında suçlamaları kabul etmediğini dile getirerek, "Ne FETÖ'cüyüm ne darbeciyim. 15 Temmuz darbe girişimi mağduruyum. Sıkıyönetim direktifini duymadım. Tanık, sanık ve müşteki beyanlarında hakkımda suç teşkil edecek bir ifade yoktur. Silah kullanmadım, kimse ile karşı karşıya gelmedim, herhangi bir olaya karışmadım. FETÖ ile hiçbir ilgim yoktur, 2 yıldır tutukluyum, vatan haini ilan edildim. Suçsuzum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini ve beraatlarını istedi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin beyanlarına katıldıklarını belirterek, tahliyelerini ve beraatlarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapmaya devam etmeleri için duruşmaya yarına kadar ara verdi.

\

- Mütalaadan

Geçen celse açıklanan mütalaada, aralarında meslekten ihraç edilen askerler, 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'ın da bulunduğu 86'sı tutuklu 127 sanığın, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Mütalaada, ayrıca 3 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edilen ve soruşturma safhasında adli kontrol kararıyla tahliye edilen 15 sanık ile yargılama aşamasında tahliye olan 29 sanık için yakalama kararı çıkartılması, davada yargılanan 92 tutuksuz sanık hakkında ise beraat talebinde bulunulmuştu.

İddia makamı ayrıca, Sakarya Valiliği'nin kuşatılmasına yönelik yönetici durumunda oldukları değerlendirilen ihraç edilen 9 askerin "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" ile mağdur/müşteki sayısınca 12'şer kez "adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından da cezalandırılmalarını istemişti.

\

- İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği'nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309, "kasten öldürmek" suçunu düzenleyen 81. ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altı aydan 319'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer alıyor.

Mahkeme heyeti, eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut'un davaya müdahil olma taleplerini kabul etmişti.

Mahkeme heyeti, örgütün elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ve "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz hakkında da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığından, dosyalarının ayrılmasına ve bu mahkemelere gönderilmesine karar vermişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön