HABER

Saldırgan,BDP'nin Batman mitingine katılmış

BDP'nin olaylı geçen Bursa mitingi öncesinde Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Akın Birdal'ın yakın koruma teklifini geri çevirdiğini ifade eden Bursa Valisi Şahabettin Harput...

BURSA (İHA) - BDP'nin olaylı geçen Bursa mitingi öncesinde Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Akın Birdal'ın yakın koruma teklifini geri çevirdiğini ifade eden Bursa Valisi Şahabettin Harput, saldırganın 2 Eylül'de BDP'nin Batman mitingine katıldığını tespit ettiklerini söyledi. Saldırganın 1.5 saat boyunca platformda kaldığını kaydeden Harput, ağır yaralı şahsın "kasten yaralama" suçundan sabıkasının olduğunu dile getirdi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'a yapılan saldırının ardından Vali Şahabettin Harput, Heykel'deki valilik binasında İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz ile beraber, olayla ilgili açıklamalarda bulundu. BDP Milletvekilleri Akın Birdal ve Sahabat Tuncel'in yoğun güvenlik tedbirleri arasında Bursa'ya geldiğini belirten Şahabettin Harput, yaklaşık 500 kişinin katıldığı mitingde 660 polisin görev yaptığını dile getirdi. Harput, BDP'li heyetin Bursa programında tüm güvenlik tedbirlerinin alındığını

belirtti.

"ŞAHIS 1.5 SAAT BOYUNCA PLATFORMDAYDI"

Miting esnasında BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'a konuşmasının 27. dakikasında kafa ve yumrukla saldıran şahsın, 1.5 saat platformda yer aldığını söyleyen Vali Harput, "Söz konusu şahıs, 1.5 saat boyunca platformda yer alıyordu. Şahsın saldırısının ardından orada bulunan diğer kişiler, saldırgan üzerinde bir eylem başlatmıştır. Polisin müdahale etmesi sonucu olay bastırılmış ve saldırgan hastaneye kaldırılmıştır. Saldırgan ameliyat edildi. Şu anda yoğun bakımda tedavi görüyor. Henüz kendisinin

ifadesine başvurulmadı. Hayati tehlikesini atlatma konumundadır" diye konuştu.

"MİLLETVEKİLLERİ YAKIN KORUMA İSTEMEDİ"

Vali Harput, Ordu'nun Gölköy ilçesine kayıtlı Bilgehan Şimşek isimli saldırganın Marmara Üniversitesi'nde öğrenim gördüğünü tespit ettiklerini dile getirdi. BDP'li milletvekillerinin yakın koruma teklifini geri çevirdiğini kaydeden Harput, "Polisimize karşı değişik şekillerde suçlayıcı ifadelerin kullanıldığını üzüldük. 500 kişilik mitingde 660 polisin yer alması çok önemli bir tespittir. Sayın milletvekilleriyle yapılan görüşmeler sonucu kendileri yakın koruma teklifini kabul etmemiştir" dedi.

"SALDIRGANIN SABIKASI VAR"

Saldırgan Bilgehan Şimşek'in "kasten adam yaralamak" suçundan sabıkası bulunduğunu ifade eden Harput, "Sanık hakkında yapılan araştırmada daha evvel kasten adam yaralamaktan sabıkalı olduğu anlaşılmış ve bayramın birinci günü Bursa'ya geldiği öğrenilmiştir. Şahsın bir yakınının yanında kaldığı ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

BDP'NİN BATMAN MİTİNGİNDE YER ALMIŞ

Saldırganın 2 Eylül 2010 tarihindeki BDP'nin Batman mitinginde olduğu bilgisini aldıklarını kaydeden Harput, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"2 Eylül tarihinde sanığın Batman'daki BDP mitinginde bulunduğu tespit edildi. Bu dikkat çekici bir detaydır. Hadisenin daha fazla büyümemesi için Milletvekili Sebahat Tuncel'in yatıştırıcı açıklamaları etkili olmuştur. Vatandaşlarımızın daha fazla galeyana gelerek daha büyük bir olaya dönüşmemesi noktasında gösterdiği sağduyu memnuniyet vericidir. Bu gibi mitinglerde provokasyonların her zaman olabileceği söylenegelmiştir. Bu olayın da mahiyeti, sanığın ifadesinin alınması ile ortaya çıkacaktır."

Platformdaki yaklaşık 10 kişi arasında bulunan şahsın oraya nasıl geldiğini konusunda soru işaretlerinin olduğunu söyleyen Harput, "Saldırganın ifadesinin alınmasıyla olay daha net ortaya çıkacaktır. Olayın akabinde gösterilen sağduyu fevkalade önemlidir. Herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca miting düzenleyen kişi ve kuruluşlar, platform içerisinde kim var kim yok noktasında hakim olmaları gerekir. Polisin güvenlik tedbirleri platformun gerisinde olur. Milletvekilleri yakın koruma teklifini uygun görmediği

için polis ve yakın koruma verme imkanı olmamıştır. Olayın kişisel mi yoksa örgütlü bir eylem olduğu konusunda net bir bilgi yok" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön