HABER

'Salgını kontrol altına aldık' diyerek bütün önlemleri kaldırdılar

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı. Hollanda'da dün itibarıyla birçok yasağın kaldırıldığını duyurmuştu.

'Salgını kontrol altına aldık' diyerek bütün önlemleri kaldırdılar

Enstitüden yapılan açıklamada, 562 gündür uygulanan sert önlemlerin bugün yerel saatle 16.00'da (TSİ 17.00'de) sona erdiği belirtildi.

AŞILAMA ORANLARI

Açıklamada, ülke genelinde 18 yaşın üzerindekilerin yüzde 90'6'sına ilk doz aşı yapıldığı, iki doz aşı yapılanların oranın ise yüzde 83,8'e ulaştığı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

"GRİP İLE EŞ DEĞER SEVİYEYE GELDİ"

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü (FHI) Genel Müdür Yardımcısı Geir Bukholm, devlet televizyonu NRK'ye yaptığı açıklamada, Norveç'te Kovid-19 salgının mevsimsel değişiklikten dolayı soğuk algınlığına neden olan grip hastalığı ile eş değer seviyeye geldiğini belirtti.

Bukholm "Ülkede risk gruplarında olan herkes aşılandı. Aşılanmış olduğu halde salgına yakalananların büyük bölümünde virüs hafif ve soğuk algınlığı benzeri semptomlar meydana getiriyor. Salgın yayılmaya devam etse de hastaneye yatış sayısı düşük kalıyor." ifadelerini kullandı.

Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı rakamlara göre, Norveç'te Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 850'ye çıktı. Ülkede vaka sayısı da 186 bin 035'e yükseldi.

Öte yandan Norveç'ten önce Danimarka,10 Eylül'de ilk Kovid- 19 kısıtlamalarını kaldıran Avrupa ülkesi olmuştu. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Salgının, ilk yılına nispeten Avrupa'da çok tesirli olmadığı ve artık daha ziyade A.B.D, Brezilya, Endonezya, İran, Rusya, Türkiye tarzı ülkelerde şiddetli olduğunu söylemek mümkün. Ancak, Avrupalılar, yine de çok fazla kendilerine güvenmesinler. Olası bir yeni varyant çıkar ise durumun ne olacağı meçhul.
iskandinavlar yapar!! onlar için disiplin önde gelir!! zaten türk milleti gibi cahil ve sorumsuz değil
pandemi tiyatrosu bitmiş
seninde eşin dostun ölseydi tiyatromu anlardın
Geri Dön