Salon bir anda buz kesti! İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 23 yıl sonra Sivas Katliamı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Yüksel’e 23 yıl sonra ilginç bir Sivas katliamında zanlıların avukatı olduğu için pişman olup olmadığı soruldu. Soru üzerine salonda buz gibi hava eserken Başkan Yüksel 'Sivas olaylarıyla ilgili tespitim, o günkü tespitimle kesinlikle örtüşmüyor. Şu anda çok farklı bakıyorum' dedi.

Salon bir anda buz kesti! İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 23 yıl sonra Sivas Katliamı açıklaması

İBB Meclisi’nin oturumu öncesi grupları ziyaret eden Mevlüt Uysal, CHP’li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’ın, Sivas Katliamı sanıkların avukatlığını yaptığını İBB Başkanı Mevlüt Uysal’dan 23 yıl sonra Sivas Katliamı açıklaması

hatırlatıp, “Bugün olsa Sivas Katliamını savunur musunuz? Bir özeleştiri yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusu, salonda buz gibi bir hava estirdi.

'DAVALARA GİRMEKTEN PİŞMAN DEĞİLİM, ANCAK...'

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre; Uysal, o soruyu şöyle yanıtladı: “Sivas davalarına girmekten pişman mısınız, hayır pişman değilim. Ancak Sivas olaylarıyla ilgili tespitim, o günkü tespitimle kesinlikle örtüşmüyor. Şu anda çok farklı bakıyorum. Sivas olayları halkın birbirine yaptığı bir şey değil. Orada can verenler de, orada hapis yatıp bedel ödeyenler de mağdur diye bakıyorum. Nasıl ki, oradaki vatandaş bire bir oraya yakma niyetiyle gitmediyse. Bedel ödeyenler de böyle bir niyetle oraya gitmedi. Maalesef, bizzat avukatlığını yaptığım vatandaş, hiç orada bulunmamasına rağmen idam cezasına çarptırıldı. Ayakkabıcılık yapıp, İstanbul’a ayakkabı almaya gelen bir vatandaş idam cezasına çarptırıldı. Bakışım o. Türkiye bu olayları çok yaşadı.. İnşallah, şimdiden sonra bu tür olayları yaşamayız.

O süreçte biz bir şekilde şuna inanıyorduk. Hiç kusuru olmayan, masum olan, orada muhafazakar olan kesimin üzerine bir şey yıkılmaya çalışılıyor.”

“OLAYI BASİTLEŞTİRİYORSUNUZ”

Bu açıklama üzerine CHP’li meclis üyesi Hasan Tapan’ın “Olayı basitleştiriyorsunuz” sözleri ortamı gerdi. CHP Grup Başkanı Ertuğrul Gülsever ve yanındaki CHP’li meclis üyeleri, arkadaşlarını susturmaya çalışırken, Uysal, “Eğer Böyle anlıyorsanız söyleyeceğim bir şey yok” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “O süreçte baktığım pencereden yaptığım mücadele doğru mu derseniz, evet doğru. Nasıl ki 12 Eylül öncesinde, karşılıklı birbirine silah çeken iki kardeş yaptığının doğru olduğuna inanıyordu, mesele bu. Bugün tek duamız, bir daha böyle olayların yaşanmaması. Ben aynı zamanda Munzur şenliklerine giden belki ilk Ak Partili belediye başkanıyım. Ovacık Belediyesi’ne araç hediye eden tek belediye başkanıyım. Olaya biraz böyle bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Sadece benim böyle bakmam yetmez, toplumun çoğunluğu böyle bakarsa toplumu dönüştürürüz diye düşünüyorum.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
millet cuma namzındayken davul zurna çalarak ortalığı karıştıranlardan da hesap sorulsaydıya alevi sünni çatışması isteyenleri arasalardıya aziz nesin gibi geberenlerde yargılansaydı keşke
@efe3460_2013 Kaç yaşındasın tecrüben ne bilmiyorum ama belliki beynin 0,001 çalışıyor nerden dem vurduğun insan yaşamına nasıl önem verdiğin belli,Yaşayan canlı olarak düşün idoloji olarak değil
NE DİYOR BU ADAM YAHU ? NEYİN TESPİTİ 39 CAN GİTMİŞ HALA HAPİS YATIP BEDEL ÖDEYENLERDEN BAHSEDİYOR.BİR İNSAN CANINDAN DAHA DEĞERLİ NE OLA Kİ ;BİRDE CAN VEREN İNSANLARIN SUÇU NE ? İNSAN OLMAK MI ? AYDIN OLMAK MI ?YAZIK BİR DE HUKUKÇU (?) LİYAKATI TAŞIYORSUN ?
O zamanlar halka bağlı degildiniz kralını tanimiyordunuz simdi konuşun şeref yoksunlari
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler