HABER

Samanyolu tahmin edilenden daha geniş ve yoğun

Ankara - Amerikalı astronomların son bulgularına göre, Samanyolu galaksisi bilim adamlarının tahmin ettiğinden yüzde 15 daha geniş ve yüzde 50 daha yoğun.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Long Beach kentinde düzenlenen Amerikan Astronomi Vakfı'nın toplantısında sunulan bulgular, Samanyolu gök adasının komşu ve 2,5 milyon ışık yılı uzaklıktaki Andromeda galaksisiyle aynı ölçü ve kitleye sahip bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmayı sunan Cambridge'deki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden Mark Reid, artık Samanyolu'nun Andromeda galaksisinin küçük kardeşi olduğunu düşünmediklerini belirterek, "Şimdi Samanyolu ve Andromeda'nın aynı ailenin ikizleri olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Daha geniş ve yoğun bir Samanyolu'nun, galaksiler arasında düşünülenden daha kuvvetli çekim gücü bulunduğu anlamına geldiğini belirten Reid, bunun da iki galaksinin bilim adamlarının önceden tahmin ettiği çarpışmalarının daha önce olabileceği anlamına geldiğini, ancak bu çarpışmanın 2 ila 3 milyar yıl sonra olacağını söyledi.

Samanyolu'nun ayrıca merkezinin etrafında önceden tahmin edildiği gibi saatte 787 bin km hızla değil, 909 bin km hızla döndüğünü belirten Reid, galaksinin merkezinden 28 bin ışık yılı uzaktaki Güneş Sistemi'nin de önceden tahmin edildiği gibi saatte 800 bin km hızla değil, 960 bin km hızla hareket ettiğini kaydetti.

Reid toplantıdaki sunumunda ayrıca, Samanyolu'nun iç galaksisinin bir değil, iki daha zayıf kolu ve iki ön spiral kolu bulunduğunu bildirdi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön