Samsun’da arıtma tesisini su bastı

Karadeniz Bölgesi’nde aralıksız yağan sağanak yağış, Samsun’un Havza ilçesinde sele neden oldu.

Yağışlar sonucunda Havza Belediyesi’ne ait içme suyu arıtma tesisinin bütün üniteleri tamamen sular altında kalırken, Lâdik ilçesi Hamamayağı köyünde de bir çiftçiye ait ahırı rusubatla doldu. Olayda 6 koyun telef oldu.

Sağanak yağışların etkili olduğu Samsun’un Havza ve Lâdik ilçelerinde maddi hasar meydana geldi. Afet sonrası bölgeye gelen Samsun Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Arama Kurtarma ekipleri ile DSİ 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ilçelerde incelemelerde bulundu. Havza ilçesinde yapımı tamamlanarak hizmete giren saniyede 100 litre su arıtma kapasitesine sahip bölgenin en modern ve bilgisayar kontrollü teknik tek arıtma tesisi de sular altında kaldı. Tersalan Nehri'nin kenarındaki tesiste incelemede bulunan AFAD ekipleri, 30 bin metrekarelik alana kurulu su arıtma tesisinin 30 santimetre yüksekliğinde suyla dolduğu bilgisini verdi.

AFAD Samsun İl Müdürü Erkan Koparmal, Asarcık Kaymakamı ve Havza Kaymakam Vekili Sedat Ateş, Ladik Kaymakamı Kadir Perçi ve Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’in de katıldığı incelemede tesisin giriş ön klorlama, kimyasal arıtma yavaş ve hızlı karıştırıcılar, çökeltme tankları, hızlı kum filtre yapıları, klor temas tankları, çamur yoğunlaştırma ünitesi, filtre pres binası, temiz su deposu, lojmanlar, idare binası, fosseptik yapılar, halı kum filtresi, geri yıkama binası, kumanda kontrol binası, tesisat kanalları ünitelerinin büyük kısmı ile oto park tamamen sular altında kaldı. Su arıtma tesisindeki hasar tespit çalışmalarının suların çekilmesinden sonra yapılacağı bildirildi.

Lâdik ilçesinde de etkili olan sağanak yağış, Hamamayağı köyünde kaplıca tesisleri ile bir çiftçinin ahırına zarar verdi. Ömer Duran isimli çiftçinin ahırı, rusubatla dolarken, 6 koyun da telef oldu. AFAD İl Müdürü Erkan Koparmal, sağanak yağışın can kaybına neden olmamasının sevindirici olduğunu belirterek, gerekli çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

(CİHAN)

[

](http://haber.mynet.com/kategori/yasam)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler