Sanatçı Nedim Otyam vefat etti

İstanbul (AA)- Besteci, müzisyen, orkestra şefi, yönetmen ve eğitimci olarak sanat ve eğitim hayatına büyük katkılarda bulunan Nedim Vasıf Otyam (89), İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Gazeteci-ressam Fikret Otyam'ın ağabeyi, genç müzisyen Ali Otyam'ın babası sanatçı Nedim Otyam, 8 Mart Cumartesi günü Erenköy Galippaşa Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından İçerenköy Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

Nedim Otyam, 1919'da Ankara'da doğdu. O zamanki adı Musiki Muallim Mektebi olan Ankara Konservatuvarının Trompet bölümünden mezun olan Otyam, 1938'de Cumhurbaşkanlığı Filarmoni orkestrasına girdi.

"Barbaros Filmi" 1952 yılında kuran Otyam, sinema alanında 100'den fazla film müziğine, bir çok filmin yönetmenliğine ve yapımcılığına imza attı.

Otyam, 1961'de "3. Akdeniz Şarkı Yarışması"nda "La Paradisiaque" adlı eseri ile birincilik ödülünü aldı, Fransa'da Bitard Üniversitesi'nce verilen "Chevalier Honoraire" ödülü ile onurlandırıldı.

Nedim Otyam, 1974-1984 yılları arasında İstanbul Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü görevinde bulundu. 1976'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde "Film Müziği" dersleri vermeye başlayan Otyam, emekli olduğu 1986 yılına kadar üniversitede ders vermeye devam etti.

Altın Koza, Altın Portakal, Artemis gibi birçok ödülün sahibi olan Otyam, ayrıca kuruluşunda çalıştığı Özel Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi'nin Müzik bölümü başkanlığını da yürütüyordu.

Nedim Otyam, sinema alanında 100'den fazla film müziğine, bir çok filmin yönetmenliğine ve yapımcılığına imza attı.