Sanayide göstergeler kötüleşiyor

Sanayide göstergeler kötüleşiyor

İSTANBUL (ANKA) - ABN Amro tarafından yapılan araştırma, sanayide göstergelerin olumsuzlaştığını ortaya koydu.

ABN Amro'nun araştırma raporuna göre, ocak ayında yüzde 48.9 düzeyinde bulunan Türkiye Satın Alma Yönetici Endeksi (PMI) şubat ayında yüzde 46.4'e gerileyerek, 33 ayın en düşük seviyesine indi. PMI'a göre Türk imalat sektörünün genel çalışma koşulları da kötüleşerek en düşük seviyesine geriledi. Rapora göre, üretim, yeni siparişler, istihdam, satın alma faaliyeti ve birikmiş işlerin hepsi rekor oranlarda düşerken, girdi fiyat enflasyonu ise 17 aydaki en yüksek seviyesinde gerçekleşti.
ABN AMRO ve dünyanın önde gelen ekonomik araştırma şirketlerinden NTC Research tarafından yayınlanan, Türkiye imalat sanayii sektörünün durumu hakkında bilgi vermek üzere tasarlanmış bir bileşik gösterge olan ABN AMRO Türkiye Satın Alma Yöneticisi Endeksi'nin (PMI™) Şubat ayı verileri, araştırmaların başladığı Haziran 2005 tarihinden bu yana otuz üç aylık seriler tarihindeki en düşük değeri gösteriyor.

Ocak ayında 48.9 olan ABN AMRO Türkiye PMI Şubat'ta 46.4'e gerileyerek, üst üste dördüncü ayda da büyümeyi daralmadan ayıran, değişim olmayan 50 seviyesinin altında kaldı. ABN AMRO Kıdemli Ekonomistlerinden Debbie Orgill, yaptığı değerlendirmede, Şubat ayı PMI raporunun, talebin zayıflaması ve yüksek fiyat dinamikleri ile oldukça olumsuz olduğunu belirtti. Bu zayıflık ve fiyatlardaki yükselişin kısmen, kötüleşen hava koşullarıyla ilişkili olduğuna dikkat çeken Orgill, "İmalatçılar, yurt dışı siparişlerdeki azalmanın arkasında yatan etken olarak Türk lirasının güçlü olmasını göstermeye devam etmektedirler. Araştırma, Türkiye Merkez Bankası'nın da son dönemlerde vurguladığı gibi, Şubat ayında da gıda fiyatlarının arttığına işaret etmektedir" dedi.

Rapor, Türkiye'deki imalat sanayi üretiminin Şubat ayında, son altı ayda dördüncü defa düştüğünü ve düşüş oranının araştırma genelinde rekor seviyede olduğunu ortaya koydu. Benzer şekilde alınan yeni işler hacminin de Şubat ayında rekor seviyede düştüğü ve üretimdeki azalmanın arkasında yatan ana nedenin bu alınan yeni işler hacmindeki süregelen düşüş olduğuna dikkat çekilen raporda, imalatçıların, üretimdeki azalmanın olumsuz hava koşulları sonucu oluşan aksaklıkları olarak gösterdiği kaydedildi.

Rapora göre, üretim ve yeni siparişlerdeki rekor düşüşe paralel olarak, Şubat ayında Türk imalat sanayisindeki işlerde araştırma tarihinin en hızlı seviyesinde düşüş yaşandı. Rapor, depoların düzene koyulması ile girdi ve nihai ürün stoklarında daralma yaşandığına da dikkat çekti. Türk PMI'ında, Şubat ayında küresel ekonominin yavaşlamasıyla birlikte ihracatla ilgili işlerin azalmasının, yurtiçi talepteki kötüleşmeye eşlik ettiği; yeni ihracat siparişlerinin ise araştırmada bugüne kadar görülen en hızlı düşüşü gösterdiği vurgulandı.

Raporda, Türk imalat sanayinde yaşanan fiyat baskılarının Şubat ayında da artmaya devam ettiği belirtildi ve artan hammadde ve enerji fiyatlarının etkisiyle üst üste dördüncü ayda da hızlanmaya devam eden girdi maliyet enflasyonunun on yedi ayın en yüksek seviyesine yükseldiği kaydedildi. PMI raporunda, rekoltenin düşük olmasının gıda fiyatlarını (özellikle buğday) yükselttiğine dair bildirimler elde edildiği, imalatçıların kar marjlarını korumak için satış fiyatlarını son beş ayda görülen en yüksek oranda yükseltmelerine rağmen, ürün fiyatları enflasyonunun girdi fiyatları enflasyonuna göre çok altlarda kaldığı belirtildi.

Şubat PMI'yı, birikmiş işlerin araştırma serilerinde gözlemlenen rekor hızdaki düşüşüyle birlikte Şubat ayında Türk imalat sektöründe yedek kapasite belirtilerinin ortaya çıktığını vurguladı. Raporda, firmaların girdi alımlarını da rekor bir hızla azalttıkları kaydedildi.