HABER

Şans oyunlarında Marmara Bölgesi ilk sırada

Şans oyunlarında Marmara Bölgesi ilk sırada

Ankara (AA)- Türkiye'de umudunu şans oyunlarına bağlayan bölgeler sıralamasında Marmara ilk, Doğu Anadolu ise son sırada yer alıyor.Milli Piyango İdaresi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Piyango, Sayısal Loto, Şans Topu ve On Numara gibi talih oyunlarına en fazla para Marmara Bölgesi'nde yatırılıyor.

Şans oyunları için ceplerden çıkan her 100 liranın 40,9 Lirası Marmara Bölgesi sınırlarında harcanıyor.

Marmara'yı yüzde 17,9'luk oran ile Ege, yüzde 17,6'lık oran ile de İç Anadolu bölgeleri izliyor.

Umudunu şans oyunlarına bağlayan bölgeler sıralamasında Akdeniz, yüzde 11,4 oranı ile dördüncü sırayı işgal ederken, Karadeniz Bölgesi yüzde 6,6, Güneydoğu Anadolu Bölgesi de yüzde 3,1'lik oran ile bu bölgeyi takip ediyor.

Şans oyunlarına en az para harcanan bölgenin ise Doğu Anadolu olduğu görülüyor. Bu bölgenin şans oyunları hasılatına katkısı yüzde 2,2'de kalıyor.

Bu arada Sayısal Loto, bütün bölgelerde en fazla oynanan şans oyunu olarak belirleniyor. Piyango İdaresi'nin oyunlarına yatan her 100 liranın 37,6 lirası ile Sayısal Loto oynanıyor. Bunu yüzde 24,2'lik oran ile Piyango bileti, yüzde 17,9'luk oran ile Şans Topu, yüzde 12,9'luk oran ile Hemen-Kazan, yüzde 7,4'lük oran ile de On Numara izliyor.

Marmara, Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki şubelerde, Sayısal Loto'dan sonra en fazla Şans Topu tercih ediliyor. Ancak merkez satışlarıyla Piyango, Sayısal Loto'nun önüne geçiyor. Güneydoğu Anadolu, şube satışlarında da ikinci sıraya Piyango biletini oturtuyor.

Milli Piyango verilerine göre, Türkiye'de sayısal oyunlar için her gün ortalama 4 milyon 606 bin 921 kolon doldurularak, bayilere yatırılıyor. Bunun 2 milyon 911 bin 156'sını Sayısal Loto, 1 milyon 195 bin 44'ünü Şans Topu, 500 bin 721'ini de On Numara oluşturuyor.

Türkiye'de her gün ortalama 171 bin 899 adet piyango bileti satılıyor, 636 bin 264 adet de Hemen-Kazan bileti kazınıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön