HABER

Saraybosna'da "Demokrasi Koşusu"

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğince 2. Demokrasi Koşusu düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 2. Demokrasi Koşusu yapıldı.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen 3,5 kilometrelik koşunun başında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminde şehit edilenler dularla anıldı.

Bosna Hersek'teki Türk kurum ve kuruluşlarınca da desteklenen, 500'den fazla katılımcının olduğu koşu, "Vilsonovo" yürüyüş yolunda gerçekleştirildi.

2. Demokrasi Koşusu'nu kadınlarlarda Sırp atlet Olivera Jevtic, erkeklerde Kenyalı atlet Stenli Kipruto kazandı.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, koşu öncesinde yaptığı açıklamada, iki yıl önce FETÖ'nün hain darbe girişimiyle Türkiye'nin demokrasisine saldırı düzenlendiğini anımsatarak, "Ancak Türk halkının güçlü siyasi iradesi, Cumhurbaşkanımızın halka seslenişi ve ardından milyonlarca vatandaşımızın elleri, canları ve kanlarıyla demokrasimize sahip çıkışını iki yıl sonra Bosna Hersek halkıyla anıyoruz." dedi.

Geçen yıl da düzenlenen koşunun geleneksel hale gelmesi temennisinde bulunan Koç, "Amacımız Bosna Hersek halkıyla dayanışmamızı bu ortamda, gelecek için demokrasiye sahip çıkılması ortamında göstermek. Bu yıl da bunu 500'den fazla katılımcıyla başlattık. Bosna Hersek gibi kardeş ülkede de demokrasimize sahip çıkıldığını gösteriyoruz." diye konuştu.

Koç, 15 Temmuz'un unutulmayacağını ve unutturulmayacağını vurguladı.

Koşuya katılan 70 yaşındaki Mehmedalija Culic de her gün ortalama 20 kilometre koştuğunu belirterek, "Türkiye'de yaşananları bilmemiz önemli. Türkiye her durumda bize destek verdi. Savaş zamanı binlerce Boşnak göçmene kapılarını açtı." ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön