Şarbonla ilgili gündemi sarsacak iddia!

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, şarbon hastalığıyla ilgili bir iddiayı TBMM gündemine taşıdı. Aydın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya verdiği yazılı soru önergesinde, kamu hastanelerindeki hekimlere şarbon teşhisi koyma yasağı getirildiği iddiaları olduğunu gündeme getirerek, bu iddiaların gerçek olup olmadığını sordu. Aydın, kaç merkezin şarbon dolayısıyla karantinaya alındığının da yanıtını istedi.

Şarbonla ilgili gündemi sarsacak iddia!

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya verdiği yazılı soru önergesinde, “Son dönemde görsel ve yazılı basına yansıyan haberler ülkemizde geçen Kurban Bayramı nedeniyle artan canlı hayvan ticareti, kesimi ile et tüketiminin şarbon hastalığını görünür hale getirdiğini yansıtmaktadır. Bir kamu iktisadi teşebbüsü olan Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen canlı hayvanlarda şarbon hastalığı görüldüğü öğrenilmiştir. Bu hayvanların kesimi ve depolanması için kiralanan çiftliklere Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği’nin 109. maddesi gereğince karantina uygulamasına geçildiği ve hasta hayvanların imha edildiği görülmüştür” dedi. Aydın, Türkiye genelinde kaç merkezde şarbon nedeniyle karantina uygulandığını sorduğu önergesinde, skandal bir iddiayı da gündeme getirdi.

Kamu hastanelerindeki hekimlere şarbon teşhisi koyma yasağı getirildiği iddialarının olduğunu belirten Aydın, “Bu iddialar doğru mudur?” diye sordu.

sarbon

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR?

En son 2001 yılında Amerika’da rastlanan ve bakteriyel bir hastalık olan şarbon, ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile geçen ve kimi zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Şarbon hastalığının mikrobu Bacillus antracis denen bir bakteridir. Toprakta ve meralarda bulunabilen bu bakteri temas durumunda bulaşabileceği gibi solunum yolu ile bulaşması durumunda oldukça tehlikelidir. Bunu önlemek için bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşının % 90’ın üzerinde koruyucu olduğu tahmin edilmektedir. Şarbonun ortaya çıkış şekli tam olarak bilinmese de laboratuvar ortamında oluşturulduğu ve biyolojik silah olarak kullanıldıkları düşünülmektedir.

ŞARBON BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsanlarda akciğer, deri ve sindirim sistemi şarbonu olmak üzere 3 tip şarbon hastalığı vardır. İnsanlar ve hayvanlardaki belirtiler benzerdir.

Akciğer şarbonunda; solunum yoluyla alınan mikrop, akciğerlere yerleşir. Burada yara oluşur ve nefes almada problemler ortaya çıkar. Bakteri vücuda girdikten sonra, bir hafta içerisinde belirtiler görülür. Başta soğuk algınlığı gibi görünür. Birkaç gün sonra ateş iyice yükselir. Lenf bezleri şişer ve nefes almada zorluk görülür. Hastada şok ve koma gelişebilir. Akciğer şarbonuna yakalanan kişiler, erken tedavi edilmediği takdirde ölüm kaçınılmazdır.

Deri şarbonu; hayvanlardaki bakterilerin deriyle temas etmesi sonucu ortaya çıkan ve en çok görülen şarbon tipidir. Deride bir yara varsa mikrop, vücuda girer. Deride yaralar meydana getirir. Birkaç gün içinde bu yaranın ortasında 1 ila 3 cm çapında siyahlık oluşur. Buna kara çıban yada çoban çıbanı da denir. Bu yara ağrısızdır. Etrafı tahta gibi sert ve şiştir. Ateş yükselir, bulantı ve kusma görülür. Tedavi edilmezse hastalık ilerler ve ölümle sonuçlanabilir.

Sindirim sistemi şarbonu; şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle ortaya çıkar. Etlerin iyi pişmemiş olması ya da çiğ tüketilmesi, önemli bir faktördür. En çok öldüren şarbon tipidir. Çünkü sindirim sisteminde kanamalara yol açar. Kan kusma ve kanlı dışkı görülür. Hastalık çok hızlı ve ağır seyreder. Hasta kısa sürede şoka girer, erken tedavi edilse dahi hastaların çoğunu kurtarmak mümkün olmaz.

ŞARBON HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Şarbonun bulaşma yolları çeşitlidir.

– Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas ya da dolaylı olarak temas etmek,
– Bu hayvanların etinin yenilmesi, hayvanın kesilmesi sırasında temas edilmesi,
– Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri ve kılları, – Hastalığın görüldüğü ülkeden hayvan ve hayvan ürünlerini almak, – Ayrıca laboratuvar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse, şarbon mikrobu bulaşabilir.

ŞARBON HASTALIĞI TEDAVİSİ

Şarbon hastalığı erken dönemde teşhis edilirse tedavi ile iyileşme şansı vardır. Yöntem ise antibiyotik tedavisidir. Akciğer şarbonu olan hastalarda yüksek dozlarda antibiyotik verilir. Antibiyotik tedavi süresi de yapılan testler sonucu bakterinin hala vücutta olup olmadığına bağlıdır. Deri şarbonu olan hastalarda ise, yaraların olduğu deri bölgesine pansuman yapılır. Cerrahi operasyona gerek yoktur. Ayrıca şarbon insandan insana bulaşmadığından hastanın yakınlarına herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur.

Okuyucu Yorumları 29 yorum
başarısını şarbon hastalığına bağlayan ve ordan oy almaya çalışan bir muhalefet ve bunu sosyal medya yalanları ile destekleyen taraftarları, ulan çıkın a şehrindeki falan kişi şarbon olmuş deyin, bu yok mışmışlar var, nasıl bir ülkeyiz pes
valla hükümet kararlı türkleri ve müslümanları yok etmeye.
Müslümanı bilmem de Türkü yok etmeye dünyanın gücü yetmez
VATAN HAİNLERİ TÜRKLERİ YOK ETMEK İSTİYORLAR AMA BU TÜRK MİLLETİ BİR GÜN KENDİNE GELECEK GİRECEK DELİK ARAYACAKSINIZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
@omer_copur ithalatı onaylayan kontrol eden Türk değil mi?
saklayın milletten bakalım şarbonu hekim teşhis koyamıyorsa başkanmı koyacak teşhisi
Gündem değiştirin. Hediye ucak meselesini de böyle örtbas edin.
ulan yavşaklar şimdide şarbon kaosunu yaymaya çalışıyorsunuz ama bu halk sizin ne halt olduğunuzu çok iyi biliyor yalancı chp
allah belanızı versin nasıl bi pisliğe bulaştırdınız bizi iki kuruş rant uğruna.şu ülke dünyada tarımda bir numara olması gerekn ülke.deniz iklim hava toprak tüm şartlar uygun.konya kadar hollanda tarımda hayvancılıkta 100 katımız.bizde ise hersey hastalıklı ithal resmen zehir.bititridiniz be şu canım ülkeyi söndürdünüz.
Hiç bir yandaş kanalda haberi bile yok bu konunun..
Peki Sayın vekil sen haklı dahi olsan bu iddiana bir cevap alabileceğini düşünüyormusun? İleri demokrasi olan bir memlekette olduğunuzu unutmayın(!)
şarbonlu etlerin satışını destekliyorum.yiğit ve devrimci kasaplarımız zarar mı etsinler.bu etleri satmıcaklar da ne yapıcaklar?
Akp ve akp li yönetecilerin olduğu her yer de, herşey beklenir. Zaten amaçları bu milleti yok etmek.
evet ben kocaeli darıcada oturuyorum kardeşimin böyle bir şüpesi var bütün hastahaneler gizliyor ne yapcağız bilmiyorum
Devlet halkını kandırmak için değil, birilerinin koltuğunu kroumak için değil, halkın mutluluğu ve sağlığı için vardır.
Gündem Sarsılmaz ÖLÜM UYKUSUNDALAR....
Akçiğer şarbonunun tedavisi yoktur
Olur mu Olur Vallahi. Galiba Et - Süt ve Süt Ürünlerine Bu gidişler Şükredeceğiz. Ülkemiz de TARIM ÜRÜNÜ ve TARIMSAL TOHUM da İTHALAT Önemli Yer Tutmaktadır. Bu nedenle Tarım Ürünlerinde de durum nedir. Hastalıklı Ürün ve Tohum İTHAL ediyor muyuz? Belli değil. Saygılarımla
BOĞAZDA ŞARBONLU HAYVANLARIN ÖĞÜTÜLÜP DENİZE ATILDIĞI DOĞRU MU? İZMİR SAHİLLERİNDE BEKLETİLEN ŞARBONLU HAYVAN YÜKLÜ GEMİ OLDUĞU DOĞRU MU? BAKANA BUNLARI DA SORSAYMIŞ. AKP LİLER NEDEN BU SORU ÖNERGESİNE SİNİRLENİYOR? ONLARIN DA SAĞLIĞI...
@hikmetgungor aynen bende duydum belki asparagastır tam bilmiyorum ama tekirdag tarafında deniz saman dolu.Gelen hastalıklı hayvanları denize atıyorlarmış deniz mikrobu kırarmı oda meçul.
YUHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH--AKPYE
uzun adam ve kadrosu türkiye ve Türk ırkını yok etmeye kararlı bop projesinin bir parcası
İşinize gelmeyince yok yayın yasağı yok bilmem ne yasağı ülkeyi yasaklar ülkesi yaptınız millete izletin penguen belgeselini öteki tarafta nasıl hesap vereceksiniz bakalım
ACABA TARIMI HAYVACILIĞI BİTİRİP RANT İLE KİMLERİ ZENGİN ETTİNİZ GETİRDİĞİNİZ HAYVANLARDA BİLE HAYIR YOK YAZIK SİZE ÇALIN CUKKALAYIN İŞİNİZİDE YAPMAYIN
ya o bakan adı üstünde bakıyor asıl işi yapanlara sormak lazım..O NEREDEN BİLSİN NEREDE KARANTİNA VAR....
Bu halt girdi bir kere içeride bundan sonrası için bunu sokanlara ve sokacaklara şarbonlu etin ithalatını onaylayanlara ne oldu? Meclisteki yapılan döneri bile bunda şey var mı? diye yemeyip vatandaşına yediriyoruz!!! Anlaması zor.
yahu bırakın şarbonu bir kaç yandaş üç beş dolar için hasta hayvan getiriyormuş ne var bunda zaten ülkenin bekası ve milli menfaatler göz önüne alınarak karbon hastalığı kelimesi yasaklanmıştır bahsedenler fetodan yargılanacaklardır şarbon lobisi ortaya çıktı hükümeti yıpratacaklar hah ha hah ha
Aslında eskiden beri şarbon var vede insanlar kesip yiyormuş.Ama o zamanda hastalık bulaşıcı insanlara geçtigide olmuş ama ölümcül hiç olmamış.Bazıları dabaq hastalıgı der.
8 yaşında çocuk ŞARBONdan Hayatını Kaybetti .... o zaman bunu yazmayın yasak
Diğer Haberler