Sarımsak kanser düşmanı

ERZURUM (İHA) - Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Kanser İl koordinatörü Siyami Kotan, sarımsağın kanser riskini azalttığını söyledi.

Sarımsağın antibiyotik özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kanın akışkanlığını sağlayarak kolesterolü düşürdüğünü belirten Kotan, "Sarımsağın kalp, kanser ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı koruyucu etkisi var" dedi. Sarımsağın yıllardır hastalıkların tedavisinde kullanıldığını vurgulayan Dr. Kotan, "Sarımsakta çok sayıda insanın bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve dengeli bir beslenmeyle alındığında çeşitli kanser risklerini azaltıyor" diye kaydetti.

Kotan sözlerini şöyle tamamladı: "Çiğ ya da pişirilişmiş sarımsak tüketimi mide, bağırsak, prostat, gırtlak ve meme kanserine karşı koruyor. Halkımız bilinçlendirilmeli ve sarımsak tüketimi arttırılmalıdır. Kanser, kalp ve damar sistemi rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklardan korumada yararlı olacaktır. Sağlımız için önemli olan tüm sebze ve meyveler gibi sarımsağında yeri önemlidir ve halk sarımsak tüketimine önem vermelidir"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler