HABER

Şarkılar için "parmak izi"

Ankara (AA)- Türk bilim adamlarının geliştirdiği sayısal ses tanıma ve damgalama sistemiyle hangi şarkının nerede, ne zaman, ne sıklıkla çalındığı belirlenebilecek; reyting ölçülebilecek.

TÜBİTAK destekli proje ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bilge Günsel önderliğindeki araştırma grubu, radyo-tv yayınlarında çalınan bir şarkıyı ya da konuşma programını otomatik olarak tanıyan yayın izleme sistemi geliştirdi.

Prof. Dr. Günsel, geliştirdikleri sayısal ses tanıma ve damgalama sistemi ile şarkıların içine "ses ajanı" yerleştirdiklerini ifade etti."Sistem, istenirse sese gömülen ve duyulamayan damga bilgisi ile yayının yapıldığı kanalı ve yayın zamanını da bulabilmekte ve izlenilirlik (reyting) ölçümünde kullanılabilmektedir" diyen Günsel, FM radyo vericisi kullanılarak yapılan testlerde, herhangi bir anından 2-3 saniyelik bölümünün dinlenmesiyle şarkının tanınabildiğini, içerisine damga kodu gömülmüş bir reklam cıngılının gerçek zaman diliminde yayınlanıp yayınlanmadığının milisaniyeler düzeyinde izlenebildiğini söyledi.

Prof. Dr. Bilge Günsel, çalışma grubunun kayıtlarında bulunan 600 şarkı için test edilen sistemin, ilgilenen kurumların vereceği ses kayıtları için de kullanılabileceğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön