HABER

Sarkozy ile Merkel'in Çingene tartışması

Fransa'nın son bir ayda yaklaşık bin Çingene'yi sınır dışı etmesi Brüksel'deki AB zirvesinde gündeme oturdu. Konu Almanya ile Fransa arasında da diplomatik krize neden oldu.

Sarkozy ile Merkel'in Çingene tartışması

Fransa'nın son bir ayda yaklaşık bin Çingene'yi sınır dışı etmesi Brüksel'deki AB zirvesinde gündeme oturdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy zirve çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında, Çingenelerin sınır dışı edilmesi konusunda Almanya ile aynı fikirde olduklarını ima etti.

Sarkozy Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kendisine zirve sırasında, Almanya'nın da yakında Çingeleri sınır dışı edeceğini söylediğini iddia etti.

Merkel'in sözcüsü ise iddiayı reddetti.

Sarkozy Avrupa'daki en yakın müttefiki Almanya'nın yanı sıra, Avrupa Komisyonu Başkanı Josea Manuel Barroso ile de Çingeneler konusunda tartıştı.

Fransa Ağustos ayından bu yana ülkedeki yaklaşık 200 Çingene kampını kapatarak 1000 kadar sakinini Bulgaristan ve Romanya'ya gönderdi.

Hafta başında Avrupa Komisyonu'nun Adaletten Sorumlu üyesi Viviane Reding'in Avrupa Komisyonu'nu Fransa'ya karşı harekete geçmeye çağırmıştı.

Reding, Fransa'nın sınırdışı kararını "utanç verici" olarak nitelemiş; sızdırılan resmi kayıtlardaki ifadelerin, Fransa'nın verdiği güvencelerle çelişiyor olmasını da kınamıştı.

Viviane Reding, "Bu duruma, Avrupa'da, 2. Dünya savaşı'ndan sonra bir daha asla tanık olmayacağımızı ummuştum." demişti.

Avrupa Komisyonu'nun Adaletten Sorumlu üyesi Reding, daha sonra BBC'ye verdiği mülakatta, Fransa hükümetinin tamamen halka yaranmak amacıyla ve siyasi nitelikli bir siyaset güttüğünü söyledi.

BBC'nin Avrupa editörü, Brüksel'deki zirvenin asıl konusunun Çingeneler olmadığını, ancak Sarkozy'nin, insan haklarının doğduğu yer olarak bilinen Fransa'yı ve alınan kararları savunmaya kararlı olduğunu aktarıyor.

Kararın gerekçesi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ağustos ayı başında başlanan sınırdışı uygulamasını, Çingenelerin kamplarında fuhuş ve çocuk istismarı yaşandığı gerekçelerine de bağlamıştı.

Avrupa Komisyonu'nun soruşturma başlatıp Fransa'yı suçlu bulması durumunda, Fransız hükümetinin yüklü miktarda ceza ödemesi gerekebilir.

İnsan hakları örgütleri, hükümetin operasyonunu, sağ kanattaki seçmenin desteğini kazanmak için, toplumun genellikle yasalara uyan kesimini damgalamak olarak görüyor.

Fransa'daki kamplarda halen göçebe olarak yaşayan yüz binlerce kişi kalıyor.

Fransa'ya gelen son Çingenelerin çoğu, 2007 yılında Avrupa Birliği'ne üye olan Romanya ve Bulgaristan'dan.

Bu Çingeneler Fransa'ya vizesiz girebiliyor; ancak ülkede uzun süre kalabilmeleri için, çalışma ya da oturma iznine sahip olmaları gerekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler