Sarkozy'nin politikası alarma neden oldu

Sarkozy'nin politikası alarma neden oldu

PARİS (ANKA) – Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliği karşıtlığının ikili ilişkiler için vereceği zarardan kaygılanan Fransa'daki çevreler, seslerini giderek daha fazla yükseltiyor. Fransa Ulusal Doğu Dilleri Enstitüsü (INALCO) öğretim üyelerinden Marc Bernardin, Sarkozy'nin politikalarının "sadece Türkiye ve Fransa için değil, AB için de ciddi bir ‘kaybet-kaybet' durumuna yol açabileceği" uyarısı yaptı.

Marc Bernardin, Liberation gazetesinde yayınlanan "Fransa-Türkiye: Kaybet-Kaybet" başlıklı makalesinde "Fransa ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler kötüdür ve iyileşecek gibi görünmüyor. Beş yıl önce Fransa'nın Türkiye'nin en iyi dostu olarcak gibiydi. Cumhurbaşkanı Chirac, kendisini (Türkiye'nin) adaylığının savuncusu gibi gösteriyordu. Durum tamamen değişti" diye yazdı.

Sarkozy'nin kişisel inançları yada seçim kaygılarından hareket ederek Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri konusunda açıkça "düşmanca" bir politika izlediğini kaydeden Bernardin, bunun örneği olarak da Fransa'nın ısrarı üzerine AB kararlarında "katılım müzakereleri" yerine "hükümetlerarası müzakereler" ifadesinin kullanılmasını anımsattı.

2009 yılı için öngörülen "Türk Yılı" etkinliklerinin kapsamının daraltılmasını da örnek gösteren Bernardin, ikili ilişkilerde yaşanan bu sıkıntıların Fransa'da iş yapan Türk şirketlerini olumsuz etkileyeceği uyarısını da yaptı. Areva ve Gaz de France gibi büyük Fransız şirketlerinin Türkiye'nin kamu ihalerini kazanmalarının şansının çok azaldığına dikkat çeken Bernardin, özel Türk şirketlerinin de Fransız şirketlerinin rakiplerini tercih edebileceğini belirtti. Bernardin şunları yazdı:

"1 Temmuz'da başlayacak olan Fransa'nın AB Dönem Başkanlığı, krizin şiddetleneceği bir dönem olarak gösteriliyor. Fransa'nın hakim olduğu bir Avrupa konjontürü Türkiye'nin dış dengelerini istikrarsızlaştırabilir. Bu da sadece onun ve Fransa için değil, aynı zamanda AB için de ciddi bir ‘kaybet-kaybet' durumuna yol açabilir."