HABER

Şaron'dan Arafat'a suçlama

KUDÜS (İHA) - İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Sözcüsü Raanan Gissin, Filistin lideri Yaser Arafat'ın 24 Aralık gecesi Beytüllahim'deki Milat Kilisesi'nde yapılacak Noel duasına katılmaması gerektiğini söyledi.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre Gissin, "Arafat, Ramallah'tan ayrılmamalı. Zira kendisi Hristiyan halkının çok acı çekmesine neden oldu ve barış yolunda ilerlenmesi için de bir şey yapmadı. Beytüllahim'deki dua, bir barış duasıdır ve Arafat bir barış adamı değildir" diye konuştu.
İsrail'in Arafat'ın Beytüllahim'deki Noel kutlamalarına katılmasına izin verip vermeyeceği sorusuna cevap veren Gissin, "Arafat'ı bizim durdurmamız gerektiğini söylemedim. Sadece kendisinin Ramallah'tan ayrılmaması gerektiğini söyledim" yanıtını verdi.

İsrail geçen yıl, Arafat'ın Beytüllahim'de Hz. İsa'nın doğduğuna inanılan Milat Kilisesi'nde her sene yapılan Noel duasına katılmasına izin vermeyerek, tüm dünyadan tepki almıştı. Arafat, Müslüman olmasına rağmen Filistin topraklarına döndüğü 1995 yılından beri muntazam olarak her yıl Noel duasına katılmayı adet edinmişti.
Filistinli lider, 28 Eylül 2000 tarihinde başlayan intifadanın yaklaşık bir yılını Ramallah'taki ofisinde geçirdi. İsrail, Arafat'ın Ramallah'tan ayrılabileceğini ancak geri dönmesine izin vermeyeceğini söylüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön