Şaşırtan iddia: 'Din dersine girmeyince...'

Eskişehir Süleyman Havva Kamışlı İlkokulu 7’nci sınıf öğrenicisi Nazlı Şirin El, inancı nedeniyle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girmedi.

Şaşırtan iddia: 'Din dersine girmeyince...'

Tüm dersleri pekiyi olan Nazlı Şirin El, girmediği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine Şube Öğretmenler Kurulu Kararı ile 5 üzerinden 2 verilerek bir üst sınıfa geçirildi. Nazlı, "Girmediğim derse bir verilmiş ardından da kurul bu notu iki yapmış. Benim takdirname almamam gerekir" dedi.

Eğitim- Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, Süleyman Havva Kamışlı İlkokulu öğrencisi Nazlı Şirin El ve babası Hüseyin El ile birlikte şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Laik eğitim ve laik yaşam hakkının hükümet tarafından ortadan kaldırılmak istendiğini öne süren Ali Paşa Şanlı şöyle devam etti:

"Bunun somut örneklerinden sadece biri de Türk Dünyası Kültür Başkenti olan ilimiz Eskişehir’de yaşanmaya devam etmektedir. Nazlı Şirin El, Alevi inancına sahip olması nedeniyle geçen yıl, Havacılar İlköğretim Okulu’nda Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersine laik eğitim hakkını kullanarak girmeyerek bunu yargıya taşımış ve bundan dolayı bir üst sınıfı geçmede sorunlar yaşamıştı. Yargı sürece halen devam etmektedir. Yaratılan kamuoyu sonucunda öğrenci Şube Öğretmenler Kulu Kararı ile bir üst sınıf olan 7’nci sınıfa geçirilmişti. İnancı nedeniyle okulunda yaşadığı psikolojik baskı ve okul yönetimi ve öğretmenlerin yeterince sahiplenmemesi nedeniyle 2012- 2013 eğitim ve öğretim yılında önce Mehmet Gedik ardından da Süleyman Havva Kamışlı İlköğretim Okulu’na naklini yaptırarak eğitimine orada devam etmek zorunda kalmıştır. Öğrencinin karnesinde tüm derslerin notu pekiyi ve bu yıl da Şube Öğretmenler Kurulu Kararı ile 8’inci sınıfa geçirilmiştir. Öğrenci sadece Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersine girmediği için, geçen yıl da, bu yıl da almayı hak ettiği ’Teşekkür’ ve ’Takdirname’ler kendisine verilmeyerek mağduriyeti sürmektedir. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı Nazlı Şirin El’in mağduriyetini gidermeleri için hemen gereği yapmaya davet ediyoruz. Yoksa onlar da bu mağduriyetin sorumluları olacaklardır."

’KIZIM PSİKOLOJİK BASKI GÖRDÜ’

İnşaat işçisi baba Hüseyin El de, kızı Nazlı’nın Din Kültür ve Ahlak Bilgisi derslerine girmediği için okulunda psikolojik baskı gördüğünü öne sürdü. Baba El, kızının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için İdare Mahkemesi başvurduklarını ve davanın halen devam ettiğini söyledi.

GEÇEN YIL KARNE VERİLMEDİ

Nazlı Şirin El geçen yıl kendisine karne dahi verilmediğini söyledi. Bu yıl karne aldığını, ancak hak ettiği takdirnameyi kendisine vermediklerini anlatan Nazlı Şirin El şöyle konuştu:

"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine hiç girmedim. Buna rağmen bu ders için bana birinci dönem bir, ikinci dönem de bir notu verilmiş. Şube öğretmenler kurulu da bu biri 2 yapıp beni bir üst sınıfa geçirdi. Ayrıca girdiğim bütün derslerimin notu pekiyi. Takdirname almam gerekiyor. Ben takdirnamemi ve geçen yıl bana verilmeyen karnemi istiyorum." (DHA)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
Aleviyse Alevi, doktor olacak kişi edebiyat dersine girmesin o zaman. Ne alakası var? Ayrıca aleviliği ne anlıyorlar acaba, başka bir din mi?
PEYGAMBERİMİZ AMCASI EBU TALİP İÇİN '' O DÜNYANIN EN İY İNSANI DEMİŞTİR. AMA MÜSLÜMAN OLMAMIŞTIR. ŞİMDİ BU AYAĞI KOKAN ŞEREFSİZ AKAPELİLER HZ. MUHAMMEDDEN DAHA MI MÜSLÜMAN. ANASINI BACISINI ŞAAPTIĞIMIN YOBAZLARI
Laik eğitim ve laik yaşam hakkının hükümet tarafından ortadan kaldırılmak istendiğini öne süren Ali Paşa Şanlı "SALAK 2,5 AYDIR AKLIN NERDEYDİ?" Kimlerin değirmenine su taşıyorsun?
Resmen kurulmuş bişey. yani din dersine girmemiş bi salağa 2 verilmiş sınıf geçirilmişmiş. sonra ben laikim dinsizim demeye getirmi durumu. Her laik dinsizmidir?
Allah peygamber efendimize dahi KAFİRUN SURESİNDE bu konuda senin dinin sana benim dinim bana,,sen benim inandığıma inanacak değilsin ben senin inandığına inanacak değilim de buyuruyor,,herkesin inancı kendisine,,bazı zatlar kendilerini peygamberimizden daha mı yüksekte görüyorlar,,SİZE NE ULAN HERKESİN İNANCINDAN KİM KENDİSİNİ NEREDE GÖRÜYORSA GÖRSÜN,İSTEDİĞİNE İNANSIN SİZE NE RABBİM CEZASINI DA MÜKAFATINIDA VERECEK OLANDIR,,,SİZE NE EY YOBAZLAR GÜRUHU YETER ARTIK OKUYUN KURANIKERİMİ ÖNCE YORUM YAPMAYIN,İSLAM DİNİ HİÇ KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR,,DİNİMİZİ KULLANAN YOBAZLAR ÇEKİN ULAN ELİNİZİ
herkes dilediği gibi yaşayabilmeli ancak aleviler de bir karar versinler islamın içinde bir mezhep olarak mı kendilerini görüyorlar yoksa ayrı bir inanç yada kültür olarak mı görüyorlar? benim için her sonuçta bir şey değişmez alevilere bakış açım konusunda ama ne şiş yansın ne de kebap anlayışından ve de tıpkı şimdi takiyecilerin yaptığı din sömürüsü gibi laiklik, Atatürkçülük sömürüsü yapıp karşı tarafa zulüm anlayışından vazgeçsinler. şimdi akp nasıl laiklere hoşgörü göstermiyorsa zamanında chp içindeki aleviler de kendileri gibi düşünmeyen, inanmayan insanlara zulüm yaptılar.
desteksiz atıyorsun..alevilik mezhep olmadığı gibi sünnilik te islam değildir..yada tek başına müslümanlık değildir..ehli beyt hz ali den sonraki imamlar dönemini emevileri ve abbasileri iyi incelerseniz islamiyetin ne hale getirildiğini görürsünüz..alevilik mezhep değildir..peygamberimiz zamanında mezhep mi vardı.. o yüzdendirki aleviler peygamber efendimiz gibi ibadet ederler..yani sünnilerin şeklen kıldığı namaz ve tuttuğu oruç tamamen emeviler ve abbasilerce islamiyete girmiştir..chp içindeki aleviler kime zulmettiler??? türbanlılaramı???türbanı ve örtünmeyi iyi inceleyin,rahibe kültürünü
Suni Gündem yaratmaya çalışmaktan başka bir ley değil. Karneler verileli 2 aydan fazla oldu. Yeni mi? akıllarına gelmiş. Zaten ortada sorun olmamalı içeriği Dinden ziyade din kültürünü anlatan bir ders var artık. Her din bu derste işleniyor. Tüm mezheplerden bahsediliyor. bir çok dinin beraber olduğu illerde her dinin görevlisinden bu derslerde yararlanılıyor. Ailenin ve Bir takım kendini bilmelerin provakatif, çocuğun eğitim hayatını baltalayan hareetinden başka bir şey değil.
1. din kültürü ve ahlak bilgisi dersi seçmeli ders mi ki bu kız o derse girmemiş. 2."inancım gereği derse girmedim" diyor, bu kız gayri müslim mi. eğer gayri müslim ise ( hristiyan, yahudi, ataist vs.) resmi bir dilekçeyle bu durumu okula bildirmesi gerekmez miydi. zira bu derste anlatılan ahlak hz. ALİ nin , hz. ÖMER in, hz. HASAN, hz. HÜSEYİN in yaşadığı ahlaktır yani tüm müslümanları kapsar.
benim anlayamadığım bu alevi vatandaşlarımız hangi dine hizmet ediyorlar kimlere şirin görünmeye çalışıyorlar anlamak mümkün değil Bayburtta azda olsa alevi kardeşlerimiz varama bizlerden hiçbir farkları yok benimle berber camiye geliyor çocuklarını kuran kursuna gönderiyorlar ramazanda oruç tutuyorlar kurban kesiyorlar yani diyeceğim şu böyle alevilere can kurban o zaman ben de aleviyim derim ama böyle aleviği dinsizlik olarak kabul edenlerede ALLAH islah etsin demekten başka bir şey gelmiyor elimizden yahu ne demek çocuğunu dini öğrenmesin diye din dersine sokmuyor amaç ne dinsizlik
Şimdimi gündeme getirilir.Okullar kapanalı 2.5 ay oldu.Amacınız farklı.Tehlikeli sularda yüzüyorsunuz.Suriyede ki gibi alevi sünni çatışması çıkarmaksa amacınız çok yazık olur güzelim ülkemize.Artık yeter bu millet aptal değil birilerinin dediği gibi.
Allah islah etsin, inancı gereği din derslerine girmeyen denmiş. Hangi dine mensupmuş bu arkadaş ve kızı çok merak ettim. Müslüman değilse zaten bu derse zorla sokamazlar, Müslüman ise niye derslere girmemiş, OLAY TAMAMEN İDEOLOJİK VE SİYASİ, bunun başka hiç bir açıklaması olamaz. Ateistlerin yeni oyun formülü de bu galiba.
Temel mantık ve insan hürriyeti açısından bir kişinin inançla ilgili bir derse girmesi zorunlu olmaması gerekir.Ancak bu olayda eğitimsen her zaman yaptığı gibi ideolojik davranıyor.Okullar tatil olalı kaç ay geçmiş;ya mynet haber sıkıntısı çekiyor,yeniden servis yapmış haberi,ya da eğitimsen malzeme sıkıntısı çekiyor.Çözüm:Dünya din ve kültürlerini tanıtan bir ders koy,isteyene de İslamı öğreten ders koy.Güzel dinimizi kimseye irdenmiş bir varlık gibi göstermeye hakkı yok.
Zorunlu din eğitimi dersi kişiyi zorla kendi dininden yapmaktır. Bi düşünün Türkiyede doğmasaydınız müslüman olurmuydunuz? balıklama atlayıp elbette araştırıp olurdum demeyin öyle olsaydı hırıstiyanların büyük çoğunluğuda araştırıp müslüman olurdu neden olmuyorlar çünki oradada doğuşlarından itibaren hırıstiyanlık dayatılıyor. çocukları özgür bırakın büyüdüklerinde dinlerini kendileri seçerler çünki size dayatılarak öğretilen dininiz doğru olmayabilir çünki sorgulamanıza izin verilmedi.
Dinimiz hoşgörü dini ama ayrımcılık yaparak buna karşı gelen insanlar var hala. zorla müslüman olan bir kişinin müslümanlığından ne hayır gelir ayrıca sen bu çocuğa eziyet edince öteki tarafta cennetemi gideceksin benim diyeceğim son sey herkes kendini kurtarmaya baksın başkasının ne yaptıgının yada hangi dine ait olduğu kimseyi ilgilendirmez.
aslında resim herşeyi anlatıyor arkada şu sen bu sen diye biten sendika tabelası ellerinde ajitasyonu artırıcı mahiyette bir takım belgeler öyle bir anlatıyorlar ki sanki okuldan kovmuşlar çocuğu, ulan biz din dersine girdikte sanki hep imam- hoca mı olduk yaş ilerledikçe herkes yine bildiğini okuyor zaten bu yaşta çocukların aklına böyle şeyler sokup ayrıştırmayı yapan kendi ailesi nerde bi çıkmalık varsa aleviler, sendikalar hemen orda , baba beye tavsiyem hiç okula falan göndermesin götürsün dhkp-c örgüt kampına teslim etsin çocugunu zira bu kafayla devam ederseler sonu öyle görünüyo..
bende aleviyim ve bu ailenin yaptığını doğru bulmuyorum alevilik bir din değil kültür dür.din dersi bence her öğrencinin görmesi gereken bir ders.sonuçta hepimiz müslümanız.
DİNDE ZORLAMADAN YANASIN ANLAŞILDI..
Sen Alevi değilsin ...işkembeden Sallama canım.
bütün haklarını istiyomuş oldu canım. o zaman kimse derslere girmesin,kimse okullara gitmesin versinler mahkemeye geçsinler sınıfları.ondan sonra OKUL BİTİRMİŞ haberdeki cahiller topluluğu oluşsun.
DANGALAK, DİN DERSİNDEN BAHSEDİYOR. ALLAHIN ZORLAMADIĞINDAN. NE DİYORSUN SEN.. KEL ALAKA..
eğitim-sen eğitim dışında her yerdesin .bütün suları sizin örgüt bulandırıyor.işin aslını araştırsınlar bu haberin hepsinin yalan olduğunu göreceksiniz örnekleri çok var oradan biliyorum.alevilik dinsizlik değildir.ama sizin gibiler yüzünden millet Aleviliği dinsizlik algılıyor
BENİMDE MATEMATİĞE İNANÇIM YOK BENDE MATEMATİK DERSİNE GİRMEDEN TAKTİR ALABİLİRMİYİM
Matematik senin için dini inanç ise evet
cahil bir babanın kendi küçük beyniyle verdiği kararın acısını küçük masum kızı çekiyor. alevisin diye dinsiz mi oluyorsun, alevilik müslümanlıktan gelir, alevilik mezheptir, kültürdür. gerizekalı koyun sürüsü aleviliği dinimizden ayrı göstere göstere böyle cahilleri kandırıyorlar.
DİN DERSİNE GİRMEYİNCE DİNSİZ Mİ ULUNUYOR. YEZİT
DİNDE ZORLAMA YOKTUR. koyuuuuuuuuunnnnn
DİN DERSİ BU VE KİMSE ZORLA DİNLİ İMANLI YAPILAMAZ. BU İLERİDE DAHA DA KÖTÜ SONUÇLARA HATTA KİŞİYİ DİNSİZLEŞMEYE GÖTÜRÜR. ZORLA DİN EĞİTİMİ Mİ VERİLİR. ALLAHIN ZORLAMADIĞINI TAYYİP ZORLUYOR. İSTESE ALLAH HERKESİ MÜSLÜMAN YAPARDI, BAKMIŞ RECEP BURDAN PRİM ÇIKARMIŞ.. KİBİRE BAK.. TAVAN. ALLAH ZORLAMADI BEN ZORLARIM DİYOR ADAM... YANİ YETİSİNE GÜVENİYOR. GEÇMEYE KARARLI :) ALLAH ISLAH ETSİN NE DİYEYİM..
Ya arkadaş şu tipler çıkıp birde psikolojik baskıdan bahseder ya ne diyeyim ki!!! Sen evde hiç yapmazsın o baskıyı eminim... Kimin aklıyla çıkıp yapıyosun bu röportajı acaba???
Sen insanların tipine bakıp karar veriyorsun yani? Siz akp lilere cahil diyince de kızıyorsunuz ama bu yazdığın cahilliğin ileri safhaları artık.
DİNDE ZORLAMA YOKTUR. koyuuuuuuunnnn
Bende müzik ve resim derslerini sevmezdim Hatta matematiği türkçeyi sosyali sevmeyenler var girmesinlermi derslere Gireceksin notunu alacaksın o kadar
ALO. BU DİN DERSİ. RESİM LE MÜZÜKLE NASIL ORTAKLAŞTIRIRSIN. BEYİNSİZ.
Dinde zorlama yoktu hani? Bu akepelilerin bundan haberi yok galiba? Gerçi çoğu şeyden haberleri yok bu kadar haram para yediklerine vatan hainliği yaptıklarına göre.
ULAN KIZIN HAKKINI YİYENDE SİZ SAVUNANDA SİZ SİN NE BİÇİM İNSANLARSINIZ MİLLİ EĞİTİM DE SİZDE EĞİTİM SEN HÜKÜMET YALAKASI VE ONLARIN PİSLİĞİ İLE BESLENEN SENDİKA BU NE PEHRİZ BUNE LAHANA TURŞUSU KIZIM SANA GELİNCE İNANCIN GEREĞİ DERS GİRMEDİYSEN SEN TAKTİRNAME DEĞİL BAŞKA NAMELER İSTE BESTE YAPMA BU ÜLKE İSLAM ÜLKESİ İNANCIN GEREĞİ DİYE MİLLETE EMSAL OLMAYA ÇALIŞMA REKLAMLRI KISA KESKİ MİLLETİN CANI SIKILMASIN
Ya bu Ülkede, hatta bu dünyada yaşamıyorsun, ya okuma yazman ve hatta söylenenleri anlama yeteneğin yok , ya da beyninde saman stoku yapıyorsun.... Seçenek bu kadar seç!
suratlaraına bakmak yeterli ınancı yokmuş hey yavrum hey hangı dınden geliyorsun kı dının ney senın
Sende beyin çok herhalde bir kaç tane yolla da yedekli kullanayım
Diğer Haberler