HABER

Savaş, deprem olmadan nüfus neden azaldı?

TÜİK’in açıkladığı sonuçlar tartışma yarattı.

Savaş, deprem olmadan nüfus neden azaldı? TÜİK’in açıkladığı 2010 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarına göre savaş, deprem, salgın hastalık gibi olağanüstü durumlar olmamasına karşın bazı illerin nüfusunda bir yıl içinde binlerle ifade edilen azalışlar dikkat çekerken, bazı illerde de benzer şekilde ani nüfus artışları olması tartışma yarattı. TÜİK’e göre Türkiye’nin nüfusu 2010’un sonunda 1 milyon 161 bin kişi artarak, 73 milyon 722 bine çıkmış görünüyor. Nüfus artış hızının da 2009’daki binde 14.5 oranındaki düzeyinden binde 15.88 düzeyine çıktığını gösteriliyor. Buna göre Türkiye’nin nüfus artış hızının düşmediği, daha da yükseldiği anlaşılıyor.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, TÜİK yetkilileri, tartışmalı artış ve azalışlarla ilgili ADNKS verilerini sağlayan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü işaret ediyorlar. Yetkililer, TÜİK’in nüfus verilerini toplamaya dönük bir alan çalışması yapmadıklarını özellikle vurguluyor. Verilerin yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından toplandığını, ikamete dayalı bilgilerin kurumdan TÜİK’e geldiğini belirtiyor. TÜİK yetkilileri açıklanan toplam nüfus verileri içinde cezaevleri, askeri birlikler, huzurevleri ile öğrenci yurtlarının bildirdiği rakamların da dahil edildiğini söylüyor. TÜİK tarafından her yıl açıklanan nüfus rakamları, belediyeler için büyük önem taşıyor. Belediyeler, her yıl açıklanan son nüfus rakamına göre İller Bankası’ndan pay alıyor.

Şırnak’ta 9 bin kişi nasıl azalır?
Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, “Herhangi bir deprem olmamış, savaş olmamış, göç olmamış aksine göç alıyoruz ama, erkeklerde 9 bin 437 kişilik azalma var. Nasıl olur anlayamadık” dedi. Uysal, düzenlediği basın toplantısında TÜİK’in cuma günü yaptığı açıklamaya göre Şırnak’ın nüfusunun 2009 yılında 63 bin 665 iken, 2010 yılında 54 bin 228’e düştüğünün belirtildiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön